"Meridian 68" - płyta, która powstała z chwytania chwil

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 16:03
- Każda chwila jest nam dana po coś. I ta płyta właśnie tak powstała. Wykorzystaliśmy każdą wolną chwilę, żeby móc podróżować do Chin - mówiła w Jedynce Daga Gregorowicz z zespołu DAGADANA.
Audio
  • Daga Gregorowicz opowiada o najnowszej płycie zespołu DAGADANA (Muzyczna Jedynka)
Daga Gregorowicz przyniosła do studia Jedynki najnowszą płytę zespołu DAGADANA
Daga Gregorowicz przyniosła do studia Jedynki najnowszą płytę zespołu DAGADANA Foto: W. Kusiński/ PR

- Wychodzimy z tradycyjnej muzyki polskiej i ukraińskiej, łączonej z różnymi gatunkami muzycznymi. Najbardziej zależy nam na tym, żeby prezentować nasze kultury na całym świecie - mówi o filozofii zespołu wokalistka.

Tym razem muzycy zwrócili się w stronę dziś już nieco zapomnianej muzyki ludowej. Na płycie "Meridian 68" znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także utwór nagrany po chińsku wspólnie z zespołem North Lab. Niezwykli muzycy ze Wschodu – Hassibagen (Mongolia) i Aiys Song (Chiny) pojawiają się gościnnie w wielu momentach na płycie.

Międzynarodowe doświadczenie muzyczne Dagi Gregorowicz nauczyło ją m.in. tego, że na całym świecie śpiewa się o tym samym. Co to za tematy? O tym usłyszeć można w nagraniu audycji. Wokalistka zespołu DAGADANA tłumaczyła też m.in. skąd wziął się tytuł płyty "Meridian 68" oraz zapowiedziała, gdzie muzyków w najbliższym czasie zobaczyć będzie można na żywo.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Małgorzata Kościelniak

Gość: Daga Gregorowicz (zespół DAGADANA)

Data emisji: 16.02.2016

Godzina emisji: 14.17

ei/tj

Czytaj także

"… nie na zawsze" Magdy Steczkowskiej to płyta o bogactwie miłości

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 14:50
- Tworzyłam tę płytę bardzo długo. Jestem za nią odpowiedzialna od pierwszej myśli do samego końca. Właściwie pracowaliśmy nad nią wspólnie z moim mężem, bo to on jest mózgiem tej operacji – mówi wokalistka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daniel Bloom: nagrałem płytę z żeńską energią

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 18:20
- Płytą "Lovely Fear" postanowiłem udowodnić, że muzyka elektroniczna może być grana na żywo i że może być pięknie śpiewana przez kobiety - opowiada kompozytor i producent Daniel Bloom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmowa grania. Kreszendo zaraża jazzem

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 13:07
- Gramy dość niszową muzykę, bo smooth jazz nie jest gatunkiem bardzo popularnym, ale udaje nam się - mówi Adam Niedzielin, muzyk z zespołu Kreszendo.
rozwiń zwiń