Płyta "Obudź się Polsko". Historia zaklęta w nutach i słowach

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 14:32
- Współczesna muzyka bawi, relaksuje i pobudza, a kiedyś przede wszystkim wzruszała. Powodowała, że albo popadaliśmy w euforię, albo w nostalgię - mówił w Jedynce Lech Makowiecki, poeta i kompozytor.
Audio
  • Lech Makowiecki o płycie "Obudź Się Polsko. Ballady cz.3" (Muzyczna Jedynka)
Lech Makowiecki
Lech MakowieckiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Jego płyta "Obudź się, Polsko" jest kontynuacją poprzednich, "historycznych" albumów: "Katyń 1940" i "Patriotyzm". Podobnie jak i tamte albumy ma edukować i uwrażliwiać na historię naszego kraju. - Chcę przywrócić tę fantastyczna wrażliwość, jaką może wzbudzić w słuchaczach, czytelnikach i widzach filmów fajna piosenka i tekst - powiedział Makowiecki.

Jego zdaniem młodemu pokoleniu trzeba przypominać wydarzenia z przeszłości. - Historia mówi o tym, co było, a jeśli zna się przeszłość, a ludzie przecież bardzo się nie zmieniają w swoich wadach i zaletach, to można przewidzieć co spotka nas w najbliższej przyszłości - tłumaczył Makowiecki. Jak dodaje, nie powinno to być jednak nudne. - Moje piosenki mogą historię przybliżyć - podkreślił gość Jedynki.

W nagraniu audycji Lech Makowiecki mówił również o filmie "Historia Roja". Jego piosenka "Ostatni nabój" z płyty "Obudź Się Polsko. Ballady cz.3" przyczyniła się do pozyskania pieniędzy na ukończenie pierwszej produkcji o Żołnierzach Wyklętych, której prapremiera maiła miejsce w poniedziałek 29 lutego.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Małgorzata Kościelniak

Gość: Lech Makowiecki (poeta i kompozytor)

Data emisji: 29.02.2016

Godzina emisji: 14.14

tj/mg

Czytaj także

Halina Mlynkova: podziwiam kobiety, które musiały nieść los Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 18:00
- Tekst "Panie generale" jest przejmujący. Śpiewam, jako samotna kobieta z prośbą o ułaskawienie męża i ojca - mówiła artystka o utworze, który wykona podczas koncertu "Niezłomnym - honor".
rozwiń zwiń