Robert Janson o hymnie "Tyś jest mój syn": musiałem odnieść się do magii

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 19:30
- Przygniatała mnie myśl, czy podołam napisać odpowiednią melodię, skuteczną. Okrągła rocznica chrztu Polski niesie ze sobą wyzwania - mówi kompozytor oficjalnego hymnu obchodów 1050. rocznicy.
Audio
  • Iwona Waksmundzka i Robert Janson o hymnie "Tyś jest mój syn" (Muzyczna Jedynka)
Iwona Waksmundzka i Robert Janson o znaczeniu tekstu i muzyki oficjalnego hymnu obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski Tyś jest mój Syn opowiedzieli w Muzycznej Jedynce
Iwona Waksmundzka i Robert Janson o znaczeniu tekstu i muzyki oficjalnego hymnu obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski "Tyś jest mój Syn" opowiedzieli w "Muzycznej JedynceFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Choć z reguły kompozytorowi trudniej pisać muzykę do istniejącego już tekstu, to tym razem słowa hymnu okazały się wielką inspiracją. - Ten tekst niesie przez te ponad tysiąc lat całą prawdę, są tu związki i religijne i historyczne, a to wszystko połączone jakąś magią. Musiałem się do tej magii odnieść - opowiada Robert Janson.

- Jestem wdzięczna Robertowi, że podjął to wyzwanie i w taki sposób odczytał moje słowa, że hymn okazał się utworem mocnym, z wielkim przesłaniem. Reszty dokonali wykonawcy, którzy wydobyli tę moc - dodaje Iwona Waksmundzka.

M.in. z uwagi na zaangażowanych w projekt artystów praca nad utworem nie mogła wyglądać "zwyczajnie", a Archidiecezja Poznańska też miała konkretne oczekiwania... 


Hymn "Tyś jest mój syn" został zarejestrowany w Studiu im. Witolda Lutosławskiego Polskiego Radia, a jego premierowe wykonanie odbędzie się podczas głównych obchodów 1050. Chrztu Polski, 15 kwietnia w Poznaniu, na zakończenie liturgii jubileuszowej w poznańskiej katedrze. 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Iwona Waksmundzka (Centrum Dzieł Społecznych bł. Edmunda Bojanowskiego), Robert Janson (kompozytor, muzyk)

Data emisji: 2.03.2016

Godzina emisji: 14.45

asz/ag

Czytaj także

Robert Janson: na ogół to ja narzucam muzykę autorom tekstów

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 16:39
- Tak właśnie powstała piosenka "Ruchome piaski". Andrzej Ignatowski napisał przepiękny tekst, ale punktem wyjścia był film "Nocne graffiti". Najpierw go obejrzałem, a później napisałem muzykę - mówił w radiowej Jedynce kompozytor, gitarzysta i lider zespołu Varius Manx.
rozwiń zwiń