X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marian Kociniak. "Zagrał w ponad tysiącu słuchowisk"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 18:00
- Odszedł ktoś dla nas bardzo, bardzo ważny. Powiedzieć, że wszyscy go cenili, to za mało - mówi dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
Audio
  • Janusz Kukuła wspomina pracę z Marianem Kociniakiem (Muzyczna Jedynka)
  • Michał Montowski wspomina twórczość Mariana Kociniaka (Kulturalna Jedynka)
W 2010 roku z okazji 50-lecia pracy artystycznej Marian Kociniak został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Wtedy też do księgarń trafił książkowy wywiad z nim, zatytułowany Spełniony. (zdjęcie archiwalne)
W 2010 roku z okazji 50-lecia pracy artystycznej Marian Kociniak został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Wtedy też do księgarń trafił książkowy wywiad z nim, zatytułowany "Spełniony". (zdjęcie archiwalne)Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

- Takich aktorów już nie będzie. Słowa, że nie ma ludzi niezastąpionych, są nieprawdziwe. Państwo to wiedzą - dodaje Janusz Kukuła. Redaktor naczelny Teatru Polskiego Radia dodaje, że Marian Kociniak był nie tylko wybitnym aktorem, ale i niezwykłym rozmówcą. - Łączymy się ze wszystkimi, którzy go kochali, szanowali, lubili z nim rozmawiać - mówił w "Muzycznej Jedynce".

Słuchaj i czytaj także
kociniak marian 1200.jpg
Marian Kociniak we wspomnieniach

Z kolei w "Kulturalnej Jedynce" najlepsze role Mariana Kociniaka przypomniał Michał Montowski.

***

Marian Kociniak urodził się 11 stycznia 1936 roku. Ukończył warszawską PWST. W latach 1959-2010 był artystą warszawskiego Teatru Ateneum, od 2010 współpracował z Teatrem na Woli.

Marian Kociniak w Radiach Wolności >>>

Na dużym ekranie debiutował w 1959 roku w filmie "Niewinni czarodzieje". Często występował w Teatrze Telewizji TVP, między innymi w spektaklu "Igraszki z diabłem", grał też w wieczorach kabaretowych Wojciecha Młynarskiego i w telewizyjnych rewiach Olgi Lipińskiej. Słuchacze Polskiego Radia pamiętają duet Mariana Kociniaka z Andrzejem Zaorskim w trójkowej "Powtórce z rozrywki", gdzie śpiewał tytułową piosenkę. O roli Franka Dolasa w komedii Tadeusza Chmielewskiego "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" krytycy mówią, że Marian Kociniak uczynił z niej kreację życia. Podkreślają niezwykłą umiejętność balansowania między powagą a ironią oraz dramatem a śmiesznością. Rozbrajający wdzięk aktora sprawił, że okrzyknięto go "polskim Belmondem".

"60 minut na godzinę" - audycja kultowa >>>

Wśród wyróżnień, które otrzymał są między innymi Nagroda Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji I stopnia za wybitne kreacje aktorskie w programach artystycznych Polskiego Radia oraz Nagroda za najlepszą drugoplanową rolę męską - Czarnowąsego w spektaklu "Moskwa-Pietuszki" na 1. Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej.

(IAR/asz/pg)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarł Marian Kociniak, wybitny aktor teatralny i filmowy. "Mistrz, od którego uczyły się pokolenia"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 13:56
W dorobku artystycznym miał ponad 150 ról teatralnych, 80 w Teatrze Telewizji i blisko 50 w filmach. Niezapomniany Franek Dolas z komedii "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" i pechowy Murgrabia z serialu "Janosik". Był gwiazdą Kabaretu Starszych Panów i radiowego magazynu "60 minut na godzinę". Miał 80 lat.
rozwiń zwiń