Marian Kociniak. "Zagrał w ponad tysiącu słuchowisk"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 18:00
- Odszedł ktoś dla nas bardzo, bardzo ważny. Powiedzieć, że wszyscy go cenili, to za mało - mówi dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
Audio
  • Janusz Kukuła wspomina pracę z Marianem Kociniakiem (Muzyczna Jedynka)
  • Michał Montowski wspomina twórczość Mariana Kociniaka (Kulturalna Jedynka)
W 2010 roku z okazji 50-lecia pracy artystycznej Marian Kociniak został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Wtedy też do księgarń trafił książkowy wywiad z nim, zatytułowany Spełniony. (zdjęcie archiwalne)
W 2010 roku z okazji 50-lecia pracy artystycznej Marian Kociniak został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Wtedy też do księgarń trafił książkowy wywiad z nim, zatytułowany "Spełniony". (zdjęcie archiwalne)Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

- Takich aktorów już nie będzie. Słowa, że nie ma ludzi niezastąpionych, są nieprawdziwe. Państwo to wiedzą - dodaje Janusz Kukuła. Redaktor naczelny Teatru Polskiego Radia dodaje, że Marian Kociniak był nie tylko wybitnym aktorem, ale i niezwykłym rozmówcą. - Łączymy się ze wszystkimi, którzy go kochali, szanowali, lubili z nim rozmawiać - mówił w "Muzycznej Jedynce".

Słuchaj i czytaj także
kociniak marian 1200.jpg
Marian Kociniak we wspomnieniach

Z kolei w "Kulturalnej Jedynce" najlepsze role Mariana Kociniaka przypomniał Michał Montowski.

***

Marian Kociniak urodził się 11 stycznia 1936 roku. Ukończył warszawską PWST. W latach 1959-2010 był artystą warszawskiego Teatru Ateneum, od 2010 współpracował z Teatrem na Woli.

Marian Kociniak w Radiach Wolności >>>

Na dużym ekranie debiutował w 1959 roku w filmie "Niewinni czarodzieje". Często występował w Teatrze Telewizji TVP, między innymi w spektaklu "Igraszki z diabłem", grał też w wieczorach kabaretowych Wojciecha Młynarskiego i w telewizyjnych rewiach Olgi Lipińskiej. Słuchacze Polskiego Radia pamiętają duet Mariana Kociniaka z Andrzejem Zaorskim w trójkowej "Powtórce z rozrywki", gdzie śpiewał tytułową piosenkę. O roli Franka Dolasa w komedii Tadeusza Chmielewskiego "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" krytycy mówią, że Marian Kociniak uczynił z niej kreację życia. Podkreślają niezwykłą umiejętność balansowania między powagą a ironią oraz dramatem a śmiesznością. Rozbrajający wdzięk aktora sprawił, że okrzyknięto go "polskim Belmondem".

"60 minut na godzinę" - audycja kultowa >>>

Wśród wyróżnień, które otrzymał są między innymi Nagroda Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji I stopnia za wybitne kreacje aktorskie w programach artystycznych Polskiego Radia oraz Nagroda za najlepszą drugoplanową rolę męską - Czarnowąsego w spektaklu "Moskwa-Pietuszki" na 1. Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej.

(IAR/asz/pg)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarł Marian Kociniak, wybitny aktor teatralny i filmowy. "Mistrz, od którego uczyły się pokolenia"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 13:56
W dorobku artystycznym miał ponad 150 ról teatralnych, 80 w Teatrze Telewizji i blisko 50 w filmach. Niezapomniany Franek Dolas z komedii "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" i pechowy Murgrabia z serialu "Janosik". Był gwiazdą Kabaretu Starszych Panów i radiowego magazynu "60 minut na godzinę". Miał 80 lat.
rozwiń zwiń