Joanna Kulig i Tomasz Schuchardt mówią ze sceny Wojciechem Młynarskim

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 08:00
2 kwietnia 2016 roku w warszawskim Teatrze Ateneum odbyła się premiera widowiska "Róbmy swoje - piosenki Wojciecha Młynarskiego". Jedynkę odwiedzili wtedy aktorzy grający w spektaklu, by opowiedzieć o fenomenie tego artysty.
Audio
  • Joanna Kulig i Tomasz Schuchardt o tekstach Wojciecha Młynarskiego i pracy nad spektaklem "Róbmy swoje" (Muzyczna Jedynka)
W spektaklu Róbmy swoje, w reżyserii Wojciecha Borkowskiego, występują (L-P): Joanna Kulig, Julia Konarska, Krzysztof Gosztyła, Sebastian Jasnoch, Katarzyna Ucherska i Tomasz Schuchardt. Premiera spektaklu na podstawie utworów Wojciecha Młynarskiego odbędzie się w teatrze Ateneum 2 kwietnia.
W spektaklu "Róbmy swoje", w reżyserii Wojciecha Borkowskiego, występują (L-P): Joanna Kulig, Julia Konarska, Krzysztof Gosztyła, Sebastian Jasnoch, Katarzyna Ucherska i Tomasz Schuchardt. Premiera spektaklu na podstawie utworów Wojciecha Młynarskiego odbędzie się w teatrze Ateneum 2 kwietnia.Foto: PAP/Rafał Guz

- Zależało nam, by przybliżyć także tę jego twórczość, która wydana została w tomikach poezji, kryje się w zakamarkach płyt u rodziców i dziadków - opowiadał w Jedynce Tomasz Schuchardt. Jak dodaje aktor, choć teksty Wojciecha Młynarskiego w dużej mierze opisują rzeczywistość PRL, okazują się wciąż bardzo aktualne. 

Podczas pracy nad spektaklem "Róbmy swoje" reżyser Wojciech Borkowski rekomendował artystom wsłuchanie się w teksty i wykonania Mistrza. - Nie chodziło jednak o to, by Młynarskiego kopiować, ale odnaleźć siebie i włożyć swoją wyobraźnię w dany utwór. Nie było łatwo, bo to są przecież felietony śpiewane i ja musiałam się trochę powściągnąć - wyjaśniła Joanna Kulig.

Joanna Kulig i Tomasz Schuchardt w "Muzycznej Jedynce" foto. A. Tłokowski/Polskie Radio Joanna Kulig i Tomasz Schuchardt w "Muzycznej Jedynce" foto. A. Tłokowski/Polskie Radio

Aktorzy zdradzili co znaczy dla nich tytuł spektaklu i jakie jest jego przesłanie. - Za nami generalna próba z publicznością, która po żmudnej pracy pozwoliła nam od nowa poczuć radość, że ludzie kochają te teksty i zawarte w nich niuanse - dodała Joanna Kulig, która na potwierdzenie zaśpiewała jedną z wybranych do spektaklu piosenek.

***

Wojciech Młynarski jako autor piosenek ma w sobie dwie dusze: liryczną i publicystyczną. Ta pierwsza dusza podpowiada mu piosenki o ulubionej leszczynie, o polskiej miłości, "co umie przebaczać, umie drwić", o pannie Heli, która "ślicznym oczkiem strzela" i o nutach, co "wolą tańczyć solo". Ta druga dusza każe mu pisać piosenki o walcu, który "przyjdzie i wyrówna" albo balladę o tych, "co się za pewnie poczuli". Bo Młynarski jest zarówno poetą zakochanym w mądrych drobiazgach codziennego życia, jak przenikliwym komentatorem otaczającego nas głupstwa, kłamstwa i miernoty.  - mat. promocyjne spektaklu "Róbmy swoje". Premiera 2.04.2016, Teatr Ateneum

***

Wojciech Młynarski zmarł 15 marca 2017 roku. Autor tekstów piosenek i librett, poeta, wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy miał 75 lat. Polecamy nasz serwis specjalny poświęcony artyście.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Joanna Kulig i Tomasz Schuchardt (aktorzy)

Data emisji: 2.04.2016

Godzina emisji: 14.12

asz/kd

Czytaj także

Młodzi lgną, a Wojciech Młynarski robi swoje

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2015 03:30
- Jest to święto polskiej piosenki, dobrego tekstu i możliwość pobycia z mistrzem - mówi o Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego jego pomysłodawca, Jacek Bończyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

50-lecie Kabaretu Dudek. "Widz był dla twórców partnerem"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 16:18
- Domeną Kabaretu Dudek były teksty znakomitych autorów, które nie odnoszą się do konkretnych sytuacji, a do pewnych zachowań ludzkich - mówi Roman Dziewoński, syn założyciela legendarnej grupy Edwarda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy na wczasach" ma autentyczną dedykację

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 15:18
- Byliśmy z Wojtkiem Młynarskim w trasie, w Zakopanym. Spotkaliśmy tam przeziębionego basistę, który zapowiadał piosenkę "dla panny Krysi" – wspomina  Janusz Sent, kompozytor.
rozwiń zwiń