Musical "Karol". Wszystkie wymiary życia Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 21:42
- Podjęliśmy się przygotowania spektaklu niezwykłego, bo też i wyjątkowej osoby dotyczy. Prace nad scenariuszem trwały rok, a dwa momenty są w nim szczególnie trudne - mówi Michał Kaczmarczyk, autor libretta i kierownik artystyczny musicalu "Karol".
Audio
  • Michał Kaczmarczyk o pracy nad spektaklem "Karol" (Muzyczna Jedynka)
  • Komponowanie muzyki do "Karola" dostarczyło Filipowi Siejce wielu wzruszeń (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
  • Michał Kaczmarczyk: bardzo mi zależy, by w musicalu "Karol" cząstkę siebie odnaleźli 20-latkowie (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
Musical Karol to historia wesołego chłopaka z Wadowic, który bardzo chciał żyć tak, jak wszyscy jego rówieśnicy: marzyć, grać na gitarze, uprawiać sport, przemierzać górskie szlaki w poszukiwaniu przygody, pisać wiersze, przyjaźnić się, marzyć. Jednak Bóg wybrał dla niego inną drogę...
Musical "Karol" to historia wesołego chłopaka z Wadowic, który bardzo chciał żyć tak, jak wszyscy jego rówieśnicy: marzyć, grać na gitarze, uprawiać sport, przemierzać górskie szlaki w poszukiwaniu przygody, pisać wiersze, przyjaźnić się, marzyć. Jednak Bóg wybrał dla niego inną drogę...Foto: Born pap/photoshot

Ukazując życie Karola Wojtyły oraz zmieniającą się w jego czasie rzeczywistość Polski i świata, autorzy musicalu sięgają po różne stylistyki muzyczne - opowieści o dwudziestoleciu międzywojennym towarzyszą taneczne i wesołe rytmy, a rock ilustruje karnawał "Solidarności". Dzieciństwo Karola Wojtyły i śmierć jego matki (w tej roli Agata Nizińska) otacza zaś nostalgia. - Dla mnie, jako autora scenariusza, najtrudniejsze momenty w spektaklu to zamach na papieża i dzień odejścia Jana Pawła II. Bardzo trudno napisać słowa, które mają towarzyszyć takim emocjom, dlatego w części opowieści ograniczamy się tylko do muzyki - mówi Michał Kaczmarczyk. Gość Zbigniewa Krajewskiego dodaje, że życie papieża Polaka przebiegało na wielu wymiarach: poeta, kapłan, filozof, sportowiec, a opowieść o nim to również humor, nie zabraknie więc w spektaklu licznych anegdot.

Serwis specjalny
jan paweł 1200.jpg
Papież Jan Paweł II

W musicalu wystąpią m.in. znani artyści polskiej sceny muzycznej - Anna Wyszkoni oraz bracia Piotr i Wojciech Cugowscy. Jeden z utworów napisał Jan Borysewicz, a za całość strony muzycznej odpowiada Filip Siejka. - Cieszę się, że poprzez musical możemy odbudowywać również takie wartości, jak relacje rodziców i dzieci, a młodych ludzi kierować na w miarę rozsądne drogi - mówi skrzypek i kompozytor. 

O instrumentach wykorzystanych w spektaklu "Karol", artystach, którzy wcielą się w role Jana Pawła II i narratorki, oraz emocjach towarzyszących pracy nad spektaklem Michał Kaczmarczyk i Filip Siejka opowiadają słuchaczom Jedynki, prezentując wybrane utwory.

Radiowa Jedynki objęła spektakl swoim patronatem. Przed premierą "Karola", która zapowiadana jest na 25 lutego 2017 roku, będziemy Państwa informować o kolejnych etapach powstawania musicalu.

***

Tytuł audycji: Muzyczna JedynkaPrzeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Michał Kaczmarczyk (autor libretta i kierownik artystyczny musicalu "Karol"), Filip Siejk (kompozytor, twórca muzyki do musicalu "Karol")

Data emisji: 2.04.2016

Godzina emisji: 14.34, 20.15

asz/jp

Czytaj także

Soyka: ta piosenka powstała w chwili zwątpienia i upadku

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 14:41
- "Cud niepamięci" jest o tym, że jeśli komuś chce się żyć, to z pomocą Boga lub bliźnich zawsze może się pozbierać. Nigdy bowiem nie jest tak, żeby nie mogło być lepiej - mówi artysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czuwanie z papieżem Franciszkiem w 11. rocznicę śmierci papieża Polaka

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 22:17
Na Placu świętego Piotra w Rzymie odbyło się czuwanie modlitewne w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia i zarazem jedenastą rocznicę śmierci Jana Pawła II, który włączył ją do kalendarza liturgicznego.
rozwiń zwiń