Krzysztof Klenczon. Zbuntowany anioł polskiej sceny

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 19:36
- To określenie to kwintesencja jego postaci. Z jednej strony dynamiczne protest-songi, z drugiej pełna liryka. Taki był i na scenie, i w życiu - w 35. rocznicę śmierci Krzysztofa Klenczona wspomina Jerzy Skrzypczyk.
Audio
  • Krzysztof Klenczon we wspomnieniach Jerzego Skrzypczyka (Muzyczna Jedynka)
- Nie widzę dziś nikogo, kto podobnie jak Krzysztof zachowywałby się na scenie. Ta dynamika była jego dużą siłą - wspomina Klenczona (na zdj.) Jerzy Skrzypczyk
- Nie widzę dziś nikogo, kto podobnie jak Krzysztof zachowywałby się na scenie. Ta dynamika była jego dużą siłą - wspomina Klenczona (na zdj.) Jerzy SkrzypczykFoto: PAP/CAF/Ireneusz Radkiewicz

Gdy muzycy spotkali się w Czerwonych Gitarach, Krzysztof Klenczon miał za sobą już doświadczenie studyjne i koncertowe zdobyte w Niebiesko-Czarnych i Pięcioliniach. - Z tego, co słyszałem, gdy Krzysztof zaczynał swoje wojaże po polskich scenach, był bardzo nieśmiały. Metamorfoza z biegiem czasu doprowadziła do tego, że postrzegany był jako bardzo dynamiczny muzyk - mówi Jerzy Skrzypczyk i nazywa Klenczona "kowbojem scenicznym".

Po pięciu latach lider Czerwonych Gitar opuścił zespół, założył Trzy Korony, a w latach 70. wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych. Tam tez uległ wypadkowi samochodowemu i zmarł 7 kwietnia 1981 roku. - Nie wiemy, jak wyglądałby dziś, ale pewne jest, że gdyby aktywnie cały czas uczestniczył w życiu muzycznym, jego twórczości byłoby bardzo dużo - uważa Skrzypczyk. 

Jak muzycy Czerwonych Gitar znosili popularność, która spadła na nich nagle? Czego Seweryn Krajewski zazdrościł Klenczonowi i jakie analogie dostrzec można w życiorysach lidera Trzech Koron oraz Johna Lennona?

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Maria Szabłowska

Goście: Jerzy Skrzypczyk (perkusista, kompozytor, wokalista)

Data emisji: 7.04.2016

Godzina emisji: 14.37

asz/fbi

Czytaj także

Autor biografii Krzysztofa Klenczona: prapoczątkiem Czerwonych Gitar były Pięciolinie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 19:57
- To bardzo ważny zespół, który dla Krzysztofa Klenczona i pozostałych muzyków, którzy później założyli Czerwone Gitary okazał się trampoliną do wielkich karier - mówił w Jedynce Dariusz Michalski, autor książki "Krzysztof Klenczon, który przeszedł do historii".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alicja Klenczon: muzyka Krzysztofa wytrzymała próbę czasu

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 14:57
- Najprzyjemniejsze jest to, że tak jak kiedyś Czerwonych Gitar, Skaldów czy Breakoutu, dziś muzyki Krzysztofa również słuchają ludzie w różnym wieku - mówi Alicja Klenczon, wdowa po artyście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czerwone Gitary Symfonicznie"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 17:19
W lipcu Czerwone Gitary i Orkiestra Symfoników Gdańskich wystąpiły razem podczas koncertu na jubileusz 50-lecia istnienia zespołu. Zapis tego koncertu ukazał się na płycie "Czerwone Gitary Symfonicznie".
rozwiń zwiń