X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzysztof Klenczon. Zbuntowany anioł polskiej sceny

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 19:36
- To określenie to kwintesencja jego postaci. Z jednej strony dynamiczne protest-songi, z drugiej pełna liryka. Taki był i na scenie, i w życiu - w 35. rocznicę śmierci Krzysztofa Klenczona wspomina Jerzy Skrzypczyk.
Audio
  • Krzysztof Klenczon we wspomnieniach Jerzego Skrzypczyka (Muzyczna Jedynka)
- Nie widzę dziś nikogo, kto podobnie jak Krzysztof zachowywałby się na scenie. Ta dynamika była jego dużą siłą - wspomina Klenczona (na zdj.) Jerzy Skrzypczyk
- Nie widzę dziś nikogo, kto podobnie jak Krzysztof zachowywałby się na scenie. Ta dynamika była jego dużą siłą - wspomina Klenczona (na zdj.) Jerzy SkrzypczykFoto: PAP/CAF/Ireneusz Radkiewicz

Gdy muzycy spotkali się w Czerwonych Gitarach, Krzysztof Klenczon miał za sobą już doświadczenie studyjne i koncertowe zdobyte w Niebiesko-Czarnych i Pięcioliniach. - Z tego, co słyszałem, gdy Krzysztof zaczynał swoje wojaże po polskich scenach, był bardzo nieśmiały. Metamorfoza z biegiem czasu doprowadziła do tego, że postrzegany był jako bardzo dynamiczny muzyk - mówi Jerzy Skrzypczyk i nazywa Klenczona "kowbojem scenicznym".

Po pięciu latach lider Czerwonych Gitar opuścił zespół, założył Trzy Korony, a w latach 70. wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych. Tam tez uległ wypadkowi samochodowemu i zmarł 7 kwietnia 1981 roku. - Nie wiemy, jak wyglądałby dziś, ale pewne jest, że gdyby aktywnie cały czas uczestniczył w życiu muzycznym, jego twórczości byłoby bardzo dużo - uważa Skrzypczyk. 

Jak muzycy Czerwonych Gitar znosili popularność, która spadła na nich nagle? Czego Seweryn Krajewski zazdrościł Klenczonowi i jakie analogie dostrzec można w życiorysach lidera Trzech Koron oraz Johna Lennona?

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Maria Szabłowska

Goście: Jerzy Skrzypczyk (perkusista, kompozytor, wokalista)

Data emisji: 7.04.2016

Godzina emisji: 14.37

asz/fbi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Autor biografii Krzysztofa Klenczona: prapoczątkiem Czerwonych Gitar były Pięciolinie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 19:57
- To bardzo ważny zespół, który dla Krzysztofa Klenczona i pozostałych muzyków, którzy później założyli Czerwone Gitary okazał się trampoliną do wielkich karier - mówił w Jedynce Dariusz Michalski, autor książki "Krzysztof Klenczon, który przeszedł do historii".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alicja Klenczon: muzyka Krzysztofa wytrzymała próbę czasu

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 14:57
- Najprzyjemniejsze jest to, że tak jak kiedyś Czerwonych Gitar, Skaldów czy Breakoutu, dziś muzyki Krzysztofa również słuchają ludzie w różnym wieku - mówi Alicja Klenczon, wdowa po artyście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czerwone Gitary Symfonicznie"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 17:19
W lipcu Czerwone Gitary i Orkiestra Symfoników Gdańskich wystąpiły razem podczas koncertu na jubileusz 50-lecia istnienia zespołu. Zapis tego koncertu ukazał się na płycie "Czerwone Gitary Symfonicznie".
rozwiń zwiń