"Lutosławski - Retuned". Płyta, która zaskakuje i wciąga

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 16:11
Trzech muzyków: Szymon Klima, Piotr Wyleżoł i Adam Kowalewski postanowiło w niezwykły sposób zinterpretować dzieła Witolda Lutosławskiego.
Audio
  • Szymon Klima i Piotr Iwicki zapraszają na koncert "Lutosławski - Retuned" (Muzyczna Jedynka/Jedynka)
Witold Lutosławski
Witold LutosławskiFoto: Karol Langner/Wikimedia Commons

- Płyta "Lutosławski - Retuned" jest nową wizją moją i kolegów, jak połączyć twórczość tego wielkiego kompozytora z muzyką rozrywkową - tłumaczył Szymon Klima klarnecista i pomysłodawca albumu. Przypomniał, że Witold Lutosławski w latach 50. XX wieku, pod pseudonimem Derwid, pisał muzykę popową.

Jeden z jego utworów z tamtego okresu artyści wykonają podczas koncertu, który odbędzie się 30 czerwca w studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. - Chcemy pokazać, że Lutosławski jako kompozytor muzyki klasycznej, który nie bał się eksperymentować, może być także bliższy ludziom, łatwiejszy do słuchania - wyjaśnił Klima.

- Na koncertach organizowanych przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia staramy się pokazywać projekty odważne, skierowane do tych, którzy lubią usiąść w fotelu i zatopić się w muzyce - dodał natomiast Piotr Iwicki, dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia.

W audycji usłyszeliśmy też fragmenty nagrań z płyty "Lutosławski - Retuned".

***

Tytuł audycji: "Muzyczna Jedynka"

Prowadzi: Paweł Sztompke

Goście: Szymon Klima (klarnecista), Piotr Iwicki (Dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia)

Data emisji: 23.06.2016

Godzina emisji: 14.20

ab/tj

Czytaj także

Rok 2015. Muzyczny most, który łączy klasykę i nowości

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2016 15:50
Najważniejszy w świecie jubileusz, polskie i zagraniczne odkrycia i powroty, nowości płytowe, Konkurs Chopinowski i zaskoczenia roku - dziennikarze Radiowej Jedynki podsumowują rok 2015.
rozwiń zwiń