"Gloria Victis" zespołu Lustro. Partyzanckie piosenki na rockowo

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 16:00
- Słuchałem poprzednich wykonań tych utworów i stwierdziłem, że nie ma jedynego słusznego wykonania. Dlatego podeszliśmy z większa śmiałością do zaaranżowania ich na właściwy nam, rockowy sposób - przyznaje Grzegorz Kowalczyk z zespołu Lustro.
Audio
  • Muzycy zespołu Lustro opowiadają o swojej najnowszej płycie "Gloria Victis" (Muzyczna Jedynka)
Jak przyznają muzycy bardzo ich cieszy uznanie publiczności, także tej najstarszej, której reakcji najbardziej się obawiali
Jak przyznają muzycy bardzo ich cieszy uznanie publiczności, także tej najstarszej, której reakcji najbardziej się obawialiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Z pomysłem nagrania znanych utworów o tematyce wojennej i partyzanckiej wystąpili liderzy Zespołu Odtwórstwa Historycznego "VIS-Radom", bracia Przemysław i Bartosz Bednarczykowie. Poszukując oryginalnych i atrakcyjnych form przekazu treści historycznych, zaproponowali muzykom grupy Lustro udział w widowisku historycznym pt.: "Las odpowie ciszą". - Do naszego repertuaru weszły wówczas "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę", "Rozszumiały się wierzby płaczące" i "Biały krzyż" - wspominają Grzegorz Kowalczyk i Konrad Przerwa.

Z czasem, jak przyznają muzycy, w ich repertuarze pojawiało się coraz więcej piosenek partyzancko-patriotycznych. Publiczność na koncertach dopytywała się właśnie o te utwory i o płytę , co zaowocowało ukazaniem się albumu "Gloria Victis", który swoim patronatem objęła radiowa Jedynka. 

Czy wszystkie piosenki z "historycznego repertuaru" grupy znalazły się na płycie? Jaka opowieść wiąże się z muzyką do wiersza Kazimierza Wierzyńskiego "Święty Boże". Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Marcin Kusy

Gość: Grzegorz Kowalczyk i Konrad Przerwa (muzycy zespołu Lustro)

Data emisji: 29.06.2016

Godzina emisji: 13.26

gs/pg

Czytaj także

Halina Mlynkowa: to najlepsze, co do tej pory nagrałam

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 15:40
- Mam coraz więcej odwagi, na coraz więcej sobie pozwalam - i muzycznie, i wokalnie. To absolutnie moja muzyka, z którą w pełni się utożsamiam - mówi wokalistka o swojej nowej, jeszcze nie wydanej płycie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jola Tubielewicz: melodia jest dla mnie najważniejsza

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 15:52
- W piosenkach zwracam ogromną uwagę na melodię. Gdy sama piszę, jest tak samo. Melodia wręcz samo do mnie przychodzi, wypływa ze mnie, po prostu jest - mówi w "Muzycznej Jedynce" młoda artystka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filip Łobodziński: Dylan jest jak kosmos

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 16:33
- On jest tak bogaty, że nie umiem powiedzieć, który wycinek jego twórczości lubię najbardziej. Zależnie od tygodnia czasem jest to okres chrześcijański, czasem folkowy, a innym razem elektryczny - mówi lider zespołu Dylan.pl.
rozwiń zwiń