Smutek i optymizm powstańczych historii w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 21:43
- W historiach Powstania Warszawskiego z jednej strony jest dramat, koszmar, a z drugiej często tych ludzi spotyka coś dobrego. Tak jest właśnie w emblematycznej historii utworu "Alunia" - opowiada Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Jan Ołdakowski zaprasza na tegoroczny koncert w hołdzie Powstańcom (Muzyczna Jedynka)
Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego
Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: W. Kusiński/ PR

Muzeum Powstania Warszawskiego chcąc przemówić do współczesnego człowieka co roku w ramach obchodów rocznicowych zaprasza różnych twórców muzycznych do nagrania płyty, odwołującej się do tragicznej historii Warszawy z czasów II wojny światowej. Na dotychczasowych krążkach można usłyszeć takich artystów jak: Andrzej Smolik, Czesław Śpiewa, Tymon Tymański, Marika.

Powstanie Warszawskie >>>

- Czasami do nas przychodzą artyści, ale zwykle my sami wybieramy osoby, które mają pewien rodzaj słuchu, potrafią się komunikować, są na fali i czują, że ich muzyka jest ważna. Zwykle komunikujemy się poprzez te dźwięki z młodymi ludźmi i wybieramy artystów, którzy potrafią coś im powiedzieć - opowiada Jan Ołdakowski.

W audycji mówiliśmy o tym, jak wyglądała współpraca z Andrzejem Smolikiem i w jaki sposób w dzisiejszej rzeczywistości można opowiadać o losach ludzi, którzy przeszli przez tragedię wojny. Opowiadaliśmy również o tegorocznych obchodach i koncercie w hołdzie Powstańcom, na który zapraszał dyrektor Ołdakowski.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 15.07.2016

Godzina emisji: 14.21

sm/ab

Czytaj także

Powstańcze piosenki. Jan Ołdakowski: one były nośnikiem legendy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 21:24
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego mówił w Jedynce, że utwory, które powstawały podczas powstania odgrywały bardzo ważną rolę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Placówka '44". Powstańcza poezja zabrzmiała ze sceny

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2015 08:06
Powstańcza poezja zabrzmiała ze sceny. Na koncercie w Muzeum Powstania Warszawskiego grupa Voo Voo i zaprzyjaźnieni muzycy zaprezentowali muzyczne opracowania wierszy, napisanych przez powstańców.
rozwiń zwiń