Andrzej Smolik: historie na tej płycie są prawdziwe

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 15:48
- To opowieści o losach czwórki powstańców. O tym, co ich spotkało po Powstaniu Warszawskim i jak to wydarzenie wpłynęło na ich losy - mówił w Jedynce kompozytor i producent płyty "Historie".
Audio
  • Andrzej Smolik o płycie "Historie" (Muzyczna Jedynka)
Andrzej Smolik
Andrzej SmolikFoto: J.Konecki/Polskie Radio

Album powstał na przypadającą 1 sierpnia 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Dotyka wydarzeń z życia powstańców już po zakończeniu II wojny światowej. Materiałem źródłowym były wywiady z powstańcami znajdujące się w archiwach Muzeum Powstania Warszawskiego. - Takich opowieści jest wiele tysięcy. Gdybyśmy chcieli je poznać wszystkie to wybieralibyśmy je jeszcze przez dwa lata. W doborze pomogły nam dziewczyny z Muzeum Powstania Warszawskiego - przyznał Andrzej Smolik.

Na płycie Smolika usłyszymy m.in. rappera Miuosha i Natalię Grosiak, która dokonała ostatecznej preselekcji materiału i napisała teksty. - Chciałem, aby wokaliści znaleźli coś dla siebie w tych historiach, żeby to oni wybrali fragmenty, które chcą opowiedzieć. Żeby czuli się emocjonalnie związani z tematem - opowiadał kompozytor.Premierę albumu zaplanowano na 29 lipca. Tego samego dnia w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się koncert promujący to wydawnictwo. Andrzej Smolik zaprosił na koncert. Mówił również o współpracy z Kevem Foxem oraz o swoich planach na kolejną płytę.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Marcin Kusy

Gość: Andrzej Smolik

Data emisji: 20.07.2016

Godzina emisji: 14.14

tj/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Płyta "Nowe pokolenie 14/44" katalizatorem na niepewne czasy

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 18:23
- Wszyscy zastanawiamy się nad tym, czy czeka nas powtórka z historii. Ten temat pojawia się w każdym polskim domu. Do takich refleksji skłaniają nas wydarzenia na Ukrainie - mówił w Jedynce Grzegorz "Grzech" Piotrowski, producent płyty "Nowe pokolenie 14/44”.
rozwiń zwiń