Pięknie i czule o trudnej przeszłości. Jak opowiadać o Powstaniu?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 06:00
- Dla wszystkich, którzy przeszli przez Powstanie Warszawskie, było to wydarzenie, które ukształtowało ich osobowość. To były tylko 63 dni, ale one odcisnęły piętno na całym ich życiu - opowiada Dariusz Gawin, zastępca Dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Dariusz Gawin opowiada o płycie "Historie" Muzeum Powstania Warszawskiego (Muzyczna Jedynka)
Dariusz Gawin, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego
Dariusz Gawin, zastępca dyrektora Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: W. Kusiński/ PR

Na podstawie wspomnień Aliny Augustowskiej-Mrozowskiej została napisana piosenka "Alunia" z płyty "Historie" Smolik/Grosiak/Miuosh. Pozostałe teksty na ten album powstały nawiązując do historii Ireny Łoś, Danuty Szlajmer i Henryka Stefana Kaweckiego zarejestrowanych w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Do współpracy staramy się zapraszać najlepszych polskich twórców i wykonawców. Zależy nam na tym, by były to koncept albumy, czyli płyty z pomysłem, bo nie chodzi nam po prostu o wykonywanie piosenek, które już są gotowe, tylko by napisać coś specjalnie dla nas - opowiada Dariusz Gawin.

Powstanie Warszawskie - Serwis specjalny >>>

W programie mówiliśmy o opowieściach zawartych w Archiwum Historii Mówionej, różnicy pomiędzy nowymi i dawniejszymi projektami płyt Muzeum Powstania Warszawskiego oraz ich przekazie. Jaki jest przepis na to, by trudny temat, jakim są przeżycia powstańcze, potraktować w sposób piękny i z szacunkiem? Jak można lepiej zrozumieć to miasto?

***

Tytuł audycji: "Muzyczna Jedynka"

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Dariusz Gawin (zastępca Dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 1.08.2016

Godzina emisji: 13.42

sm/mg

Czytaj także

Smutek i optymizm powstańczych historii w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 21:43
- W historiach Powstania Warszawskiego z jednej strony jest dramat, koszmar, a z drugiej często tych ludzi spotyka coś dobrego. Tak jest właśnie w emblematycznej historii utworu "Alunia" - opowiada Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica Powstania Warszawskiego z pieśnią na ustach

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 13:19
Już wieczorem w Warszawie rozpocznie się koncert piosenek powstańczych. - To akcja, którą Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje 1 sierpnia od wielu lat - przypomina Anna Kotonowicz, rzeczniczka muzeum.
rozwiń zwiń