Jerzy Satanowski i jego 100 piosenek

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 17:10
Kompozytor, twórca piosenek śpiewanych m.in. przez Krystynę Jandę, Piotra Fronczewskiego, Hannę Banaszak, Ewę Błaszczyk, Piotra Machalicę, wydał 5-płytowy album z setką swoich kompozycji. To prezent, który artysta zrobił sobie na 69 urodziny.
Audio
  • Jerzy Satanowski o swojej muzyczno-teatralnej drodze (Muzyczna Jedynka)
Jerzy Satanowski
Jerzy SatanowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jerzy Satanowski podkreśla, że czuje się człowiekiem teatru, choć zdarzały mu się też "wycieczki w stronę estrady", a jego kompozycje dostawały nagrody nie tylko na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, ale i na festiwalu w Opolu.

- Miałem wspaniałych autorów tekstów, spotkania z Jonaszem Koftą, Agnieszką Osiecką, a przede wszystkim z Edwardem Stachurą zaowocowały tym, że studiując filologię polską powróciłem do komponowania muzyki, a dzięki piosenkom stworzonym wspólnie ze Stachurą wylądowałem w teatrze - wspomina artysta.

Gość Jedynki przyznaje, że stworzył muzykę do ok. 300 piosenek i do prawie 350 przedstawień teatralnych. Według jego wiedzy jest to rekord świata! Wyjaśnia też, co sądzi o swoich naśladowcach.

***

Tytuł audycji: "Muzyczna Jedynkę"

Prowadzi: Paweł Sztompke

Gość: Jerzy Satanowski (kompozytor, wokalista, dyrygent, reżyser)

Data emisji: 23.08.2016

Godzina emisji: 14.15

mg/ei

Czytaj także

"To dzięki reżyserowi z papieru mają wykluć się ludzie"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 08:00
- Wielkie mozartowskie czy verdiowskie partytury stają się arcydziełem dopiero, gdy zostaną wykonane, a role są przejmujące, gdy zostaną zagrane na scenie – mówi Ewelina Pietrowiak, reżyserka teatralna i operowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiece powstanie, czyli spektakl Agnieszki Glińskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 14:40
O północy 1/2 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premiera spektaklu "Gdzie ty idziesz dziewczynko" w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Będzie on opowiadał losy kilku nastoletnich sanitariuszek i łączniczek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa Singera. "Kultura żydowska jest tam, gdzie my"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 14:57
Gołda Tencer, pomysłodawczyni festiwalu i szefowa Teatru Żydowskiego zapowiada bogaty program XIII edycji festiwalu Warszawa Singera, który potrwa w tym roku do 4 września.
rozwiń zwiń