Piosenki Agnieszki Osieckiej w chóralnym wykonaniu

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 16:02
Jesteśmy przyzwyczajeni, że jej piosenki wykonują zespoły lub wokaliści, a 8 października, na koncercie poświęconym Agnieszce Osieckiej, będziemy mieli do czynienia z nieco awangardowym przedsięwzięciem.
Audio
  • Agata Passent zaprasza na koncert pamięci Agnieszki Osieckiej (Muzyczna Jedynka/Jedynka)
  • Andrzej Borzym dyrygent Chóru Kameralnego UW, aranżer piosenek A.Osieckiej (Muzyczna Jedynka/Jedynka)
Agata Passent
Agata PassentFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W 80. rocznicę urodzin Agnieszki Osieckiej, w studiu koncertowym Polskiego Radia im. W.Lutosławskiego, Chór Kameralny Uniwersytetu Warszawskiego Collegium Musicum wykona 16 utworów z tekstami zmarłej w 1997 roku poetki.

- Jestem bardzo ciekawa jak piosenki mojej mamy zostały rozpisane na głosy chóru - mówiła Marii Szabłowskiej Agata Passent, córka Osieckiej.

Odnosząc się do obchodzonego dziś Dnia Kompozytora, Agata Passent wspominała, że jej mama współpracowała z wieloma wybitnymi twórcami. - Choć sama nie śpiewała i nie grała na żadnym instrumencie (ku rozpaczy swego ojca Wiktora, który był kompozytorem i pianistą), mama miała ucho do melodii. Wychowała się w domu z muzyką i choć sama nie muzykowała, to potrafiła dobrze dobierać melodie do swoich tekstów. Pierwszy impuls co do muzyki szedł od niej. Wiem, że sama zwracała się z tekstem do kompozytorów i to bardzo różnych, od bliskiego teatrowi Jerzego Satanowskiego do jazzowego Krzysztofa Komedy - wyjaśniała Passent.

Gościem "Muzycznej Jedynki" był także Andrzej Borzym, dyrygent chóru Collegium Musicum, który wybrał i zaaranżował piosenki Osieckiej. Gorąco zapraszał na jutrzejszy koncert, który rozpocznie się o godz. 19. Wstęp wolny.

Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: "Muzyczna Jedynka"

Prowadzi: Maria Szabłowska

Goście: Agata Passent (fundacja Okularnicy), Andrzej Borzym Dyrygent Chóru Kameralnego UW Collegium Musicum

Data emisji: 7.10.2016

Godzina emisji: 14.39

ab/kul

Czytaj także

Katarzyna Gaertner: moim ojcem był blues, a matką ballada

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 15:50
- Byłam bezczelną, przebojową dziewuchą z prowincji - takimi mocnymi i szczerymi słowami samą siebie opisuje w "Muzycznej Jedynce" Katarzyna Gaertner.
rozwiń zwiń