Eugeniusz Rudnik. Wspomnienie o twórcy muzycznej awangardy

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 09:37
- Bardzo nie lubił gdy mówiono o nim "mistrz". Był człowiekiem niezwykle dowcipnym, patrzył na siebie z wielkim dystansem absolutnie nieprzystającym do jego wielkości - wspominał zmarłego kompozytora Marek Horodniczy.
Audio
  • Marek Horodniczy wspomina zmarłego Eugeniusz Rudnika (Muzyczna Jedynka)
  • Rozmowa z Eugeniuszem Rudnikiem nagrana w 2015 r. (Sygnały dnia/Jedynka)
Uroczysty koncert z okazji 80. urodziny Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej (zdjęcie archiwalne)
Uroczysty koncert z okazji 80. urodziny Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej (zdjęcie archiwalne)Foto: TVP/PAP/Jan Bogacz

Legendarny kompozytor muzyki elektronicznej, współtwórca Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, zmarł 24 października w wieku 84 lat.

W dniu pogrzebu (3.11) w audycji "Sygnały dnia" przypomnieliśmy rozmowę Witolda Banacha z Eugeniuszem Rudnikiem, nagraną w 2015 roku. Rudnik opowiada o tym, jak trafił do Polskiego Radia, jak z inżyniera przerodził sie w kompozytora. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

Eugeniusz Rudnik Jestem "taśmociołem". Chrząknięcia czy westchnięcia? Tu pojawia się człowiek!

Eugeniusz Rudnik przebywał w cieniu wielkich kompozytorów, którzy nagrywali w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. Współpracował z Krzysztofem Pendereckim, z Arni Nordheimem, Karlheinzem Stockhausenem, z którym współpracował także w kolońskim studiu muzyki eksperymentalnej.

- Rudnik z jednej strony był inżynierem dźwięku, a z drugiej zapisał się w historii polskiej muzyki jako innowator w dziedzinie kompozycji i bardzo nowoczesnych sposobów podawania dźwięków - tłumaczył Horodniczy. - Korzystał ze ścinków taśmy, które uznawał za pełnoprawny materiał muzyczny - dodał.

Tworzył dzieła przejmujące, ale i bardzo dowcipne. - O sobie mówił: jestem "taśmociołem". Chrząknięcia czy westchnięcia? Tu pojawia się człowiek! - cytował zmarłego kompozytora Marek Horodniczy. Na dowód usłyszeliśmy kompozycję Eugeniusza Rudnika zatytułowaną "Tytaniczna Tarcza Smoka Bombowca".

***

Tytuł audycji: "Muzyczna Jedynka" / "Sygnały dnia"

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

rozmawiał: Witold Banach

Gość: Marek Horodniczy (dziennikarz, publicysta, Narodowe Centrum Kultury)

Data emisji: 24.10.2016/ 3.11.2016

Godzina emisji: 13.16

ab/gs

Czytaj także

Awangardowy Penderecki - filmowy i teatralny!

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 12:00
W "Płytomanii" przedstawiliśmy album wytwórni Bółt Records, dokumentujący dorobek Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wczesne zabawy Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 13:00
Nurkowanie w archiwach polskiej awangardy przynosi kolejne perełki. Niezawodny Bôłt Records właśnie wydał serię takich "nowości".
rozwiń zwiń