X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Eugeniusz Rudnik. Wspomnienie o twórcy muzycznej awangardy

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 09:37
- Bardzo nie lubił gdy mówiono o nim "mistrz". Był człowiekiem niezwykle dowcipnym, patrzył na siebie z wielkim dystansem absolutnie nieprzystającym do jego wielkości - wspominał zmarłego kompozytora Marek Horodniczy.
Audio
  • Marek Horodniczy wspomina zmarłego Eugeniusz Rudnika (Muzyczna Jedynka)
  • Rozmowa z Eugeniuszem Rudnikiem nagrana w 2015 r. (Sygnały dnia/Jedynka)
Uroczysty koncert z okazji 80. urodziny Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej (zdjęcie archiwalne)
Uroczysty koncert z okazji 80. urodziny Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej (zdjęcie archiwalne)Foto: TVP/PAP/Jan Bogacz

Legendarny kompozytor muzyki elektronicznej, współtwórca Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, zmarł 24 października w wieku 84 lat.

W dniu pogrzebu (3.11) w audycji "Sygnały dnia" przypomnieliśmy rozmowę Witolda Banacha z Eugeniuszem Rudnikiem, nagraną w 2015 roku. Rudnik opowiada o tym, jak trafił do Polskiego Radia, jak z inżyniera przerodził sie w kompozytora. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

Eugeniusz Rudnik Jestem "taśmociołem". Chrząknięcia czy westchnięcia? Tu pojawia się człowiek!

Eugeniusz Rudnik przebywał w cieniu wielkich kompozytorów, którzy nagrywali w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. Współpracował z Krzysztofem Pendereckim, z Arni Nordheimem, Karlheinzem Stockhausenem, z którym współpracował także w kolońskim studiu muzyki eksperymentalnej.

- Rudnik z jednej strony był inżynierem dźwięku, a z drugiej zapisał się w historii polskiej muzyki jako innowator w dziedzinie kompozycji i bardzo nowoczesnych sposobów podawania dźwięków - tłumaczył Horodniczy. - Korzystał ze ścinków taśmy, które uznawał za pełnoprawny materiał muzyczny - dodał.

Tworzył dzieła przejmujące, ale i bardzo dowcipne. - O sobie mówił: jestem "taśmociołem". Chrząknięcia czy westchnięcia? Tu pojawia się człowiek! - cytował zmarłego kompozytora Marek Horodniczy. Na dowód usłyszeliśmy kompozycję Eugeniusza Rudnika zatytułowaną "Tytaniczna Tarcza Smoka Bombowca".

***

Tytuł audycji: "Muzyczna Jedynka" / "Sygnały dnia"

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

rozmawiał: Witold Banach

Gość: Marek Horodniczy (dziennikarz, publicysta, Narodowe Centrum Kultury)

Data emisji: 24.10.2016/ 3.11.2016

Godzina emisji: 13.16

ab/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Awangardowy Penderecki - filmowy i teatralny!

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 12:00
W "Płytomanii" przedstawiliśmy album wytwórni Bółt Records, dokumentujący dorobek Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wczesne zabawy Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 13:00
Nurkowanie w archiwach polskiej awangardy przynosi kolejne perełki. Niezawodny Bôłt Records właśnie wydał serię takich "nowości".
rozwiń zwiń