Mietek Szczęśniak pokazuje, jak skrócić drogę z serca do głowy

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 20:38
- Płyta "Nierówni" to spełnione po kilkunastu latach marzenie i wiersze, które zechciały stać się piosenkami. Było to trudne zdanie, bo często nie mają one rymów - mówi wokalista Mietek Szcześniak.
Audio
  • Mieczysław Szcześniak opowiada o swoim najnowszym albumie "Nierówni" (Muzyczna Jedynka)
Mietek Szcześniak
Mietek SzcześniakFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio


Album Mietka Szcześniaka "Nierówni" jest w całości poświęcony poezji ks. Jana Twardowskiego. Artysta przyznaje, że jego zdaniem poezja najlepiej oddaje esencję rzeczywistości. - Nie ma lepszej i lżejszej esencji w poezji dla mnie niż Twardowski, bo za lekkość powinien on dostać Nagrodę Nobla. Jeśli to prawda, że cała sztuka dąży do punktu i że należy jak najprostszymi słowami powiedzieć najważniejsze rzeczy, to ks. Twardowski jest w tym mistrzem - mówi wokalista.

Gość "Muzycznej Jedynki" nie ukrywa, że wybrał tę właśnie poezję, bo bardzo lubi sposób myślenia "księdza Jana od biedronek". - Jest to dla mnie przede wszystkim mądry człowiek i poeta, który był księdzem, a nie na odwrót - podkreśla Mietek Szcześniak.

W audycji mówiliśmy o tym, dlaczego podkład do tekstów ks. Twardowskiego napisali brazylijscy muzycy i co sprawia, że są to protest songi Mietka Szcześniaka.

Płyta ma patronat radiowej Jedynki.

***

Tytuł audycji: "Muzyczna Jedynka"

Prowadzi: Paweł Sztompke

Gość: Mieczysław Szcześniak (wokalista, kompozytor, autor tekstów)

Data emisji: 16.11.2016

Godzina emisji: 14.31

sm/ab

 

Czytaj także

Halina Frąckowiak w Opolu: kocham Polskie Radio

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 17:43
Gwiazdy oraz debiutanci Opola 2016 gościli w plenerowym studiu "Muzycznej Jedynki" na kilka godzin przed inauguracją święta polskiej muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złota płyta Mietka Szcześniaka "Songs From Yesterday"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 15:40
- Weszliśmy do studia, by złożyć hołd naszym idolom, piosenkom, które były kamieniami milowymi, wielkimi hitami wielu pokoleń zarówno wyznawców popu, jak i rock'n'rolla - tak o swojej najnowszej płycie mówił Mietek Szcześniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niewinni czarodzieje zapraszają do Warszawy lat 50.

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 14:10
- Przywołujemy to, co działo się po 1956 roku. W zrujnowanej Warszawie pojawia się najlepsze pokolenie XX wieku, wystarczy wspomnieć Tyrmanda, Komedę, Polańskiego, Hłaskę - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń