"White Christmas" - świąteczne marzenie, które łączy nas wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 01:13
Rzadko który utwór muzyczny może się poszczycić Oscarem, ale piosenka "White Christmas" jest ze wszech miar wyjątkowa. Bo w końcu kto nie marzy o białych świętach?
Audio
  • Jaka historia kryje się za powstaniem utworu "White Christmas"? (Muzyczna Jedynka)
Wielu z nas marzy, by ze świętami łączyła się śnieżna, biała pogoda. Między innymi to przekonanie sprawiło o ogromnej popularności piosenki White Christmas
Wielu z nas marzy, by ze świętami łączyła się śnieżna, biała pogoda. Między innymi to przekonanie sprawiło o ogromnej popularności piosenki "White Christmas"Foto: Entrer dans le rêve via Foter.com / CC BY-NC-SA

Napisana w 1940 roku przez Irvinga Berlina piosenka "White Christmas" ma ponad 500 wersji, a jej przesłanie okazało się na tyle uniwersalne, że utwór ten towarzyszy nam niezmiennie od dziesięcioleci. Utwór nie powstał w zasypanej śniegiem ustronnej miejscowości wysoko w górach, a w słonecznej Kalifornii.

- Oryginalna wersja utworu, zresztą bardzo rzadko później wykonywana, zaczyna się od słów: "słońce grzeje, trawa się zieleni, palmy kołyszą się na wietrze, nigdy nie było takiego dnia w Beverly Hills Los Angeles, ale jest 24 grudnia i marzę o tym, by być daleko na północy" – opowiada Iza Żukowska.

Jakiego znaczenia nabiera ten utwór w kontekście jej ostatnich słów? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Historia jednego utworu w paśmie "Muzyczna Jedynka"

Rozmawiał: Zbigniew Krajewski

Gość: Izabela Żukowska (dziennikarka)

Data emisji: 12.12.2016

Godzina emisji: 13.48

sm/pg

Czytaj także

Sławomir Zygmunt: ciągnie mnie do Kazimierza Dolnego

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2016 14:40
- Zakochałem się w tym mieście. Napisałem nawet balladę o Kazimierzu Dolnym. Opisuję w niej ludzi, których spotkałem, przyjaźnie i miłości, które przeżyłem - mówił w Jedynce muzyk, autor i kompozytor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grażyna Szapołowska o muzyce i miłości

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 12:50
Gwiazda polskiego kina i teatru wspomina, że wychowywała się na muzyce takich artystów, jak Connie Francis, Cliff Richard, The Beatles, Bułat Okudżawa. Duży wpływ wywarły na nią także utwory Anny German.
rozwiń zwiń