Platynową płytą Marcin Wyrostek dziękuje swojej muzie

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 15:52
- Znam wielu muzyków, którzy zaczynali od akordeonu, ale potem obierali inną drogę muzyczną. A ten instrument była zawsze mocno obecny w rodzinach, domach. Myślę, że akordeon to jest taka historia muzyczna w Polsce - mówił Marcin Wyrostek.
Audio
  • Marcin Wyrostek o tym,że akordeon to bardzo koncertowy instrument (Muzyczna Jedynka)
Marin Wyrostek: gdy wraz   emigrantami z Niemiec akordeon znalazł się w Argentynie, powstała specyficzna jego forma ze stroikami z mosiądzu, na której grał np. Astor Piazzola
Marin Wyrostek: gdy wraz emigrantami z Niemiec akordeon znalazł się w Argentynie, powstała specyficzna jego forma ze stroikami z mosiądzu, na której grał np. Astor Piazzola Foto: Jacek Koncecki/PR

O akordeonie Marcin Wyrostek mówi "ten instrument jest magiczny". -  Najważniejszym jego elementem jest miech: dusza i  płuca, które pompują powietrze, dzięki czemu przez cały czas trwania dźwięku, mamy nad nim kontrolę, możemy go kreować - mówił muzyk i udowodnił swe słowa grając na żywo "Libertango" Piazzoli. 

Marcin Wyrostek Akordeon nazywam potocznie "swoją drugą żoną". Z tym instrumentem spędzam wiele godzin, przytulając go, trzymając na kolanach

Artysta opowiedział o swej płycie zatytułowanej "For Alice". - Każdy utwór nawiązuje do pewnych wydarzeń w moim życiu, a dedykowana jest mojej żonie.  - W domu jest ze mnie mało pożytku. Spędzam dużo czasu w trasie, na próbach i ćwiczeniach. Ta płyta to podziękowanie dla mojej wyrozumiałej, ciepłej i pełnej wsparcia żony Alicji. Jest moją muzą i dziękuje jej za lata pielęgnacji naszego związku - wyznał muzyk.


wyrostek.jpg

Krążek "For Alice" otrzymał status platynowej płyty. Z tej okazji 8 stycznia w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się gala, którą uświetni koncert Marcina Wyrostka z zespołem Tango Corazon i Orkiestry Aukso pod batutą Marka Mosia.

W audycji usłyszeliśmy też utwór z płyty "For Alice".

***

Tytuł audycji: "Muzyczna Jedynka"

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Marcin Wyrostek (akordeonista)

Data emisji: 30.12.2016

Godzina emisji: 13.26

ab

Czytaj także

Grzegorz Turnau przywiózł Kraków do polskich filharmonii

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 20:20
- W Filharmonii Narodowej wystąpię z orkiestrą i zaproszonymi gośćmi - opowiada Grzegorz Turnau. - W pierwszej części koncertu zaprezentuję utwory z "7 widoków w drodze do Krakowa", w drugiej piosenki z pozostałych płyt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Strobel. Czarodziej gitary zaprasza na koncert

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 16:00
Koncert promujący najnowszą płytę muzyka będzie także okazją do świętowania 50-lecia pracy artystycznej Janusza Strobla. - Ciągle biegam w krótkich spodenkach i ciągle mi się wydaje, że wszystko przede mną - mówi gitarzysta. 
rozwiń zwiń