Seweryn Krajewski świętuje 70. urodziny. "Unikalny kompozytor"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 16:00
- Pamiętam Seweryna Krajewskiego, zanim był członkiem Czerwonych Gitar. W Gdyni był klub "Bursztynek", tam śpiewał utwory Marino Mariniego i śliczne włoskie piosenki. Był taki młody, nieśmiały, niewinny. Pamiętam, że bał się mówić, bał się podejść - opowiada Marek Gaszyński. Seweryn Krajewski świętuje we wtorek 70 urodziny.
Audio
  • Seweryn Krajewski świętuje 70. urodziny. "Unikalny kompozytor" (Muzyczna Jedynka)
Seweryn Krajewski, kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista i gitarzysta, lider zespołu Czerwone Gitary w 1968 roku
Seweryn Krajewski, kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista i gitarzysta, lider zespołu Czerwone Gitary w 1968 rokuFoto: PAP/Stefan Kraszewski

Marek Gaszyński Nasza pierwsza wspólna piosenka to "Posłuchaj, co ci powiem", to taka piosenka z pogranicza grafomani

Początkowo Seweryn Krajewski był muzykiem tylko współpracującym z Czerwonymi Gitarami ze względu na swój młody wiek. - Zespół miał jechać w 1965 roku w trasę koncertową i on odmówił, bo musiał chodzić do szkoły. Wraz z zostaniem pełnoprawnym członkiem zespołu Seweryn Krajewski zaczął także komponować dla Czerwonych Gitar - wspomina Marek Gaszyński. Jedną z pierwszych wspólnych piosenek Marka Gaszyńskiego i Seweryna Krajewskiego jest "Nie zadzieraj nosa". Ostatnia powstała z okazji 80-lecia Polskiego Radia. - Seweryn jest nadal spokojny, delikatny, zamyślony. Nie ma w nim takiego szaleństwa - przyznaje gość Marii Szabłowskiej.

O Sewerynie Krajewskim opowiadał także Piotr Rodowicz, dowód swojej fascynacji twórczością muzyka Czerwonych Gitar dał m.in w swojej pracy doktorskiej poświęconej artyście. - Fascynuje mnie jego twórczość od ponad 10 lat. Gramy z kolegami jego kompozycje i dostrzegamy jak wspaniale są one odbierane w wersji jazzowej, nie tylko przez polską publiczność - przyznaje muzyk jazzowy, podkreślając, że Seweryn Krajewski to "unikalny kompozytor". 


Seweryn_Krajewski 663.jpg
Seweryn Krajewski wybrał pseudonim z książki telefonicznej

Czym obecnie zajmuje się Seweryn Krajewski? Jaka muzyka dziś go fascynuje? Dlaczego artysta nie mówi o sobie "kompozytor", tylko autor piosenek? W audycji wyemitowaliśmy także fragment archiwalnej rozmowy Marii Szabłowskiej z Sewerynem Krajewskim. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: "Muzyczna Jedynka"

Prowadzi: Maria Szabłowska

Gość: Marek GaszyńskiPiotr Rodowicz

Data emisji: 3.01.2017

Godzina emisji: 13.23

gs/mc

Czytaj także

Marek Gaszyński: utwór dla Niemena dyktowałem przez telefon

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 14:26
- "Sen o Warszawie” pisałem w stolicy. Czesław Niemen był wówczas w Paryżu i tęsknił za Polską. Warszawa była dla niego symbolem czegoś wielkiego, podobnie jak dla mnie - powiedział Marek Gaszyński, autor tekstów takich przebojów jak "Nie zdzieraj nosa" czy "Gdzie się podziały tamte prywatki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lora Szafran: Seweryn Krajewski jest wyczulony na tym punkcie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 17:00
- Jak każdy prawdziwy kompozytor chce, by było słychać, że dana melodia to jego dzieło. W związku z tym nie lubi, gdy się przy nich majstruje - mówi wokalistka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 2016 w muzyce. Nobel Dylana, pożegnania z gigantami, powroty

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 19:14
- To był bardzo smutny rok, dobrze, że minął. Odeszli wielcy ludzie światowej piosenki, tacy jak David Bowie, Leonard Cohen, Prince i George Michael. To niepowetowane straty. Na szczęście zostaje z nami ich muzyka - mówi dziennikarka radiowej Jedynki Maria Szabłowska.
rozwiń zwiń