"Duchy poetów". Książka i koncert o znanych, ale i o zapomnianych

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 16:28
- Pierwszy przyśnił mi się mój kolega Staszek Grochowiak. To było po jego śmierci. To, co miał mi do przekazania, zapisałem wierszem - tak o inspiracji książki "Duchy poetów" mówił w "Muzycznej Jedynce" Ernest Bryll.
Audio
  • Ernest Bryll i Marcin Styczeń zapraszają na koncert "Duchy poetów" (Muzyczna Jedynka)

Do napisania tej nietypowej książki namówił Brylla muzyk, Marcin Styczeń. Wydawnictwo jest zapisem rozmów Stycznia z Bryllem o poetach, którzy mu się przyśnili: tych znanych, jak Stanisław Grochowiak, Władysław Broniewski, Tadeusz Nowak, ks. Jan Twardowski i Julian Przyboś oraz takich, którzy nie zapisali się mocniej w historii literatury: Marian Ośniałowski, Stanisław Swen Czachorowski, Mieczysław Czychowski, Jakub Zonszajn. Marcin Styczeń do wierszy tych poetów napisał muzykę. I tak powstała płyta oraz spektakl poetycki. 

Duchy Poetow-1100.jpg

W ostatni dzień stycznia, w Studio PR im. W. Lutosławskiego o godz. 19, odbędzie się koncert pn."Duchy poetów", na którym poznamy nieznane chwile z życia współczesnych, polskich poetów. Usłyszymy m.in. piosenkę pt. "Nie wiem". - To bardzo liryczny utwór Broniewskiego - oceniał Marcin Styczeń. - Ja dzięki Ernestowi Bryllowi bliżej poznałem tego autora i to jako zupełnie innego poetę, niż ten z lekcji literatury. Był postacią niezwykle dramatyczną. Wiersz "Nie wiem" pokazuje to wewnętrzne jego rozdarcie - mówił Styczeń. Dodał, że "nasze koncerty nie są wyreżyserowane od początku do końca. Nigdy nie wiem, jak się potoczą, bo nie wiem, którą anegdotę wybierze Ernest Bryll - wyjaśniał muzyk.

Zapraszając na warszawski koncert Marcin Styczeń przedstawił zespół, który będzie towarzyszyć gawędzie Ernesta Brylla: Tomasz Pfeiffer (gitara), Paweł Puszczało (kontrabas, gitara basowa), Karol Domański (perkusja).

Goście Zbigniewa Krajewskiego tłumaczyli, dlaczego warto przed koncertem przeczytać książkę "Duchy poetów". Więcej w nagraniu audycji.

Bilety do nabycia na sklep.polskieradio.pl https://polskieradio.bilety24.pl/nfrontbuy/buy/id/145013

Duchy poetow 2017.jpg

***

Tytuł audycji: "Muzyczna Jedynka"

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Goście: Ernest Bryll (poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy), Marcin Syczeń (wokalista, kompozytor, autor tekstów, dziennikarz, lektor)

Data emisji: 9.01.2017

Godzina emisji: 14.20

ab/fbi


Czytaj także

Franciszek Karpiński - poezja nie tylko religijna

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 15:00
"Kiedy ranne wstają zorze", "Wszystkie nasze dzienne sprawy" czy kolęda "Bóg się rodzi" - teksty tych pieśni, do dziś śpiewanych w kościołach, napisał w epoce Oświecenia ten sam autor - Franciszek Karpiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Styczeń i Ernest Bryll przywołują duchy poetów

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 15:28
- W jakiś sposób wszystkich ich poznałem. Potem, kiedy zmarli, przyśnili mi się i napisałem o tym wiersz - mówi współprowadzący audycję Ernest Bryll.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ernest Bryll. "Poeta od Bożego Narodzenia"

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2016 16:10
"Jako chłopak chodziłem z Gwiazdą, potem w poezji wiele pisałem o tym świątecznym czasie, ale ciągle miałem wrażenie, że gdzieś umykamy od zasadniczych pytań".
rozwiń zwiń