Siła piosenek Agnieszki Osieckiej w spektaklu "Cafe Sax"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 15:57
W marcu minie 20 lat od śmierci Agnieszki Osieckiej. - Tworząc spektakl z jej piosenkami odnosimy się do jednego z ulubionych miejsc gdzie siadywała: Saska Kępa, Francuska 31, Cafe Sax - mówił Cezary Domagała z Teatru Rampa.
Audio
  • Cezary Domagała i Dorota Osińska zapraszają na spektakl Cafe Sax (Muzyczna Jedynka)

Domagała napisał scenariusz i wyreżyserował spektakl pt. "Cafe Sax", którego premiery odbędą się 20 i 21 stycznia. - Przy wyborze piosenek, aby połączyć je w formę dialogów, z reportaży Agnieszki wybrałem cztery osoby, które będą kreować przestrzeń spektaklu z punktu widzenia Agnieszki. Nie uprawiamy biografii, ona jest znana pośrednio poprzez piosenki i twórczość Osieckiej, ale staramy się spojrzeć na świat jej oczami, z jej ulubionego miejsca, czyli z kawiarni Sax - mówił reżyser.

Cezary Domagała Siłą tego spektaklu jest to, że ludzie zaczną sobie uświadamiać teksty Agnieszki. Bo często jest tak, że słyszymy przebój, zostaje w nas melodia, a słowo gdzieś ulatuje 

Specjalnie na potrzeby spektaklu w foyer Teatru Rampa, działającą tam Cafe Rampa, przekształcono w nową kawiarnię, której sceneria odnosi się do PRL-u. Z tej kawiarni widz przeniesie się w przestrzeń sceniczną do Cafe Sax. - Ten sam barman, który będzie obsługiwał publiczność w foyer, będzie na scenie kontynuował swą rolę. Muzycy zespołu Button Hackers, grający na żywo pod wodzą Pawła Steczka, będą witać widzów pół godziny wcześniej, żeby wprowadzać ich w chilloutowy, jazzujący klimat piosenek Osieckiej - zapowiadał Domagała.

cafe-sax..jpg

Wybranie 22 piosenek z kilku tysięcy, które Osiecka napisała, nie było łatwym zadaniem. - Cudownym zbiegiem okoliczności wybrane piosenki to wielkie przeboje - zauważyła Dorota Osińska, aktorka, która w "Cafe Sax" śpiewa piosenkę "Małgośka" ubrana w - jak sama oceniła - zapierająca dech suknię ślubną. - Będziemy wciągać widzów we wspólne śpiewanie piosenek Osieckiej - obiecywała Osińska i zdradziła kilka szczegółów dotyczących spektaklu. Mówiła między innymi o tym, dlaczego na próby piosenki "Na zakręcie" przyniosła butelkę ginu.

Więcej szczegółów w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Muzyczna Jedynka"

Prowadzi: Maria Szabłowska

Goście: reżyser Cezary Domagała i aktorka Dorota Osińska (twórcy spektaklu w Teatrze Rampa "Cafe Sax")

Data emisji: 10.01.2017

Godzina emisji: 14.17

ab/pg

Czytaj także

Agnieszka Osiecka - kobieta kameleon

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 04:11
Początkująca snajperka w dziedzinie zarządzania sercem, prekursorka polskich singielek i najbardziej kochająca fatalna matka na świecie. O tym, jaka była Agnieszka Osiecka, opowiada książka Uli Ryciak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki Agnieszki Osieckiej w chóralnym wykonaniu

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 16:02
Jesteśmy przyzwyczajeni, że jej piosenki wykonują zespoły lub wokaliści, a 8 października, na koncercie poświęconym Agnieszce Osieckiej, będziemy mieli do czynienia z nieco awangardowym przedsięwzięciem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesienna dziewczyna - Joanna Dark śpiewa Osiecką

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 16:00
- Jest taka piękna piosenka mistrza Młynarskiego "Podchodzą mnie wolne numery" . Jestem blisko tej piosenki, najczęściej gdy usiłuję ustalić listę utworów na występ. Wtedy muszę sobie na czerwono zaznaczać te bardziej żywiołowe, by mi publiczność nie usnęła - mówiła Joanna Dark, zapraszając na koncert.
rozwiń zwiń