Chopin w nieklasycznej interpretacji Marcina Maseckiego

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 15:52
- Moje próby fonograficzne związane z muzyką klasyczną zaczęły się od Bacha. Pięć lub nawet osiem lat temu Fugi Bacha grałem na fortepianie, rejestrując nagranie na mały, stary dyktafon kasetowy. Dało to specyficzny szum i zniekształcenia. Sposób nagrania był częścią interpretacji - mówił Marcin Masecki, który właśnie wydał płytę z Nokturnami Fryderyka Chopina.
Audio
Marcin Masecki podczas koncertu z okazji 80-lecia Programu 2 Polskiego Radia. 1 marca 2017 r. studio im.W.Lutosławskiego.
Marcin Masecki podczas koncertu z okazji 80-lecia Programu 2 Polskiego Radia. 1 marca 2017 r. studio im.W.Lutosławskiego.Foto: Grzegorz Śledź/Pr.2

Pomysł nagrania płyty z kompozycjami Chopina przyszedł Maseckiemu podczas ostatniego Konkursu Chopinowskiego. - Słuchałem pianistów i nie mogłem usłyszeć słynnego, chopinowskiego rubato, czyli efektu drzewa na wietrze: gdy lewa ręka gra akompaniament w stałym rytmie, a prawa ręka melodię, która się chwieje. Zacząłem badać właśnie Nokturny. One mają taką fakturę: stały w miarę akompaniament w lewej ręce i śpiew w prawej - tłumaczy gość "Muzycznej Jedynki".

okładka płyty
z21409176IH,Marcin-Masecki--Chopin-Nokturny.jpg

Efektem studiowania Nokturnów Chopina jest wydana właśnie płyta Marcina Maseckiego. Album "Chopin Nokturny" nagrany został w studiu koncertowym Polskiego Radia. 

- W tej muzyce, która jest mi droga, dzieje się coś dziwnego, coś trochę smutnego. Jest niezwykle hermetycznie i ekskluzywnie prezentowana, a ja bym marzył o tym, aby ona mogła mieć większe znaczenie dla np. 17-letniego chłopca, który idzie ulicą. Żeby nie była tylko domeną fanatyków na uniwersytetach - zwierzał się pianista.

Dlaczego przy nagraniu tej płyty Marcin Piasecki odrzucił zapis nutowy? Dlaczego Nokturny wykonywał na nietypowym, małym, sześciooktawowym pianinie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Muzyczna Jedynka"

Prowadzi: Marcin Kusy

Rozmawiał: Paweł Sztompke

Gość: Marcin Masecki (pianista)

Data emisji: 2.03.2017

Godzina emisji: 14.16

ab/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Seong–Jin Cho gra ballady Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2016 09:20
W cyklu koncertów prezentujących muzykę Fryderyka Chopina, zapraszamy do wysłuchania najnowszych nagrań Koreańczyka Seong–Jin Cho.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Harasiewicz: przy Chopinie plan to za mało

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 10:00
- Zawsze ma się pewien plan wykonania danego utworu. U Chopina jest jednak tak, że sam plan absolutnie nie wystarcza. Musi być również pewien element improwizacji, rodzaj natchnienia, żeby pojawiły się jakieś superniuanse - mówi zwycięzca V Konkursu Chopinowskiego z 1955 roku.
rozwiń zwiń