"Samotna kolacja" Krystyny Prońko i Sławka Wierzcholskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 15:28
- To nie jest płyta nastawiona na przeboje, choć jasne, że chciałbym, aby jakiś utwór zafunkcjonował jako przebój. Płyta tworzy jakiś klimat i należy słuchać jej jako całości - objaśniał Sławek Wierzcholski, który wraz z Krystyną Prońko nagrał krążek "Samotna kolacja".   
Audio
  • Krystyna Prońko i Sławek Wierzcholski o ich wspólnej płycie (Muzyczna Jedynka)

Do tej płyty zaangażowana została czołówka polskich jazzmanów: Paweł Dobrowolski (bębny), Jerzy Styczyński (gitara), Marek Tymków (gitara), Robert Obcowski (klawisze), Paweł Pańta (kontrabas, gitara basowa), Dariusz Polubiec (realizacja dźwięku, instrumenty perkusyjne) i Ryszard Sygitowicz (gitara).

okładka płyty okładka płyty

A skąd tytuł albumu? - To była kolacja z puszki, którą przyrządziłem sobie sam, podgrzewając w mikrofali. Byłem sam w domu na wsi. Kot, który zazwyczaj dotrzymywał mi towarzystwa, zaczął miauczeć i wyszedł. I wtedy przyszyła mi taka refleksja do głowy, że jestem taki sam, że nawet kota nie ma.  Może to nie było zbyt dowcipne czy odkrywcze, ale stało się przyczynkiem do powstania tekstu tytułowej piosenki - wyjaśnił Wierzcholski.

- Ja się cieszę z każdej propozycji, z każdej sytuacji, w której można zrobić coś nowego, pośpiewać i twórczo podziałać - stwierdziła Kystyna Prońko, pytana o to, jak doszło do jej współpracy ze Sławkiem Wierzcholskim. - Na początek były trzy piosenki i nieśmiałe pytanie zadane mi przez Roberta Obcowskiego - starszego kolegę Sławka. Posłuchałam, poczytałam teksty i powiedziałam "dobra, zobaczymy co z tego wyniknie". Znałam Sławka nie od momentu, kiedy te propozycje przyszły, tylko znacznie wcześniej i wiedziałam, jak on brzmi. Tylko nie wiedziałam, czy my się skleimy razem brzmieniowo - mówiła Prońko. 

W audycji wysłuchaliśmy trzech utworów z płyty Prońko i Wierzcholskiego "Samotna kolacja", którą wydała Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Goście: Krystyna Prońko (piosenkarka i wokalistka jazzowa, kompozytorka, pedagog muzyczny), Sławek Wierzcholski (wirtuoz harmonijki ustnej, wokalista, autor tekstów i muzyki, dziennikarz)

Data emisji: 20.03.2017

Godzina emisji: 14.11

ab/pg

Czytaj także

Krzysztof Komeda - muzyka filmowa, jazz i poezja

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 18:05
- Przyniosłem dziś do zagrania coś bardzo, bardzo letniego. To ballada z filmu "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego - mówi Piotr Iwicki, dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jazz noir na płycie Sashy Strunin i Gary'ego Guthmana

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 13:09
- Estetyka lat 40. i 50. ubiegłego wieku jest mi bardzo bliska. Jestem fanką ówczesnych kryminałów, filmów z Bogartem i thrillerów Alfreda Hitchcocka - wyznała Sasha Strunin, wokalistka, która wraca na scenę muzyczną po długiej nieobecności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Herdzin: "Dusza w uszach" to płyta, którą trudno zaszufladkować

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 13:12
- Jest to płyta bardzo melodyjna, bardzo polska i bardzo liryczna, pełna nostalgii i melancholii. Wyłamuje się prostemu zaszufladkowaniu, bo jest w niej dużo muzyki zarówno filmowej, jak i paraklasycznej - mówi kompozytor, pianista, aranżer i producent.
rozwiń zwiń