Filip Łobodziński o Dylanie: wszystko zaczęło się od licealnej fascynacji

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 16:00
- Dzięki koledze z sąsiedniej klasy, który miał książkę z tekstami Dylana, dotarło do mnie, że w śpiewaniu chodzi o coś więcej niż tylko danie rozrywki. Nie rytm, nie melodia, ale słowo może nieść dużo więcej. Tak to się zaczęło, a później także od Dylana zacząłem próbować swoich sił jako tłumacz - wspomina Filip Łobodziński.
Audio
  • Filip Łobodziński opowiada o pracy nad albumem "Adam dał imiona zwierzętom" i książką "Duszny kraj" z tekstami Boba Dylana (Muzyczna Jedynka)

Filip Łobodziński 280.JPG

W zeszłym miesiącu ukazała się książka "Duszny kraj" zawierająca 132 piosenki, pieśni i utwory Boba Dylana w tłumaczeniu gościa "Muzycznej Jedynki", który bez wahania przyznaje, że ta publikacja to prawie 40 lat jego życia. 

Tom z tekstami Dylana powstał po wydaniu dwupłytowego albumu "Adam dał imiona zwierzętom", na który trafiło 29 zaśpiewanych po polsku przez zespół Dylan.pl utworów. Na krążkach możemy usłyszeć także wspaniałych gości, m.in. Marię Sadowską, Martynę Jakubowicz, Tadeusza Woźniaka, Muńka Staszczyka czy Pablopavo. 

Dlaczego tak trudno dobrze przetłumaczyć Dylana? Co jest najważniejsze w przekładaniu piosenek? Czy Dylan nie potrafi śpiewać? Czego Filipowi Łobodzińskiemu brakuje w polskiej piosence? Jak utwory Dylana po polsku przyjmowane są na koncertach? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Maria Szabłowska

Gość: Filip Łobodziński (tłumacz, muzyk, lider zespołu Dylan.pl)

Data emisji: 21.03.2017

Godzina emisji: 14.17

gs/pg

Czytaj także

Album "WOman", czyli męski świat oczami kobiety

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 16:30
- Emocje, które są dla mnie najważniejsze, w muzyce i śpiewaniu są inaczej odbierane przez kobiety, inaczej przez mężczyzn. Każdy z nas może powiedzieć to samo, ale na zupełnie inny sposób i z zupełnie innym wydźwiękiem emocjonalnym. Taka idea była na początku mojej drogi z płytą "WOman" - mówi Eve Light.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół Kroke: "Traveller" to esencja naszych podróży i inspiracji

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 16:00
- Jednym z najpiękniejszych momentów jest tworzyć z innym artystą. Spotkanie dwóch światów zawsze rodzi coś nowego, coś co może przynieść radość słuchaczom, a to dla nas wielka radość, energia i inspiracje kolejnymi podróżami, poznawaniem ludzi, spotykaniem kultur - opowiadali muzycy zespołu Kroke.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Samotna kolacja" Krystyny Prońko i Sławka Wierzcholskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 15:28
- To nie jest płyta nastawiona na przeboje, choć jasne, że chciałbym, aby jakiś utwór zafunkcjonował jako przebój. Płyta tworzy jakiś klimat i należy słuchać jej jako całości - objaśniał Sławek Wierzcholski, który wraz z Krystyną Prońko nagrał krążek "Samotna kolacja".   
rozwiń zwiń