Gitarowy Rekord Guinnessa. "Nie ma drugiego takiego miejsca na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2017 16:05
- We Wrocławiu 1 maja to Święto Gitary, a nie Święto Pracy. Najlepiej widać to właśnie na wrocławskim Rynku. Ta impreza ma wyjątkowe właściwości integrujące, bo przyjeżdżają tu całe rodziny, nie tylko z Polski - mówi Leszek Cichoński, organizator Gitarowego Rekordu Guinnessa.
Audio
  • Grzegorz Skawiński, Leszek Cichoński, Sebastian Riedel i Jan Borysewicz o Gitarowym Rekordzie Guinnessa (Muzyczna Jedynka)
  • Andrzej "e-moll" Kowalczyk i Wojciech Hoffmann o Gitarowym Rekordzie Guinnessa (Muzyczna Jedynka)
  • Michał Jelonek i Mieczysław Jurecki o Gitarowym Rekordzie Guinnessa (Muzyczna Jedynka)
  • Jak brzmiał wrocławski rynek 1 maja punktualnie o 16? (Muzyczna Jedynka)
  • Kajetan Tłokowski rozmawia z uczestnikami bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa - cz. 1 (Muzyczna Jedynka)
  • Krzysztof "Grabaż" Grabowski o swoim koncercie we Wrocławiu i polskiej muzyce gitarowej (Muzyczna Jedynka)
  • Kajetan Tłokowski rozmawia z uczestnikami bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa - cz. 2 (Muzyczna Jedynka)
  • Aktor i muzyk Adam Domagała zaprasza na wrocławską majówkę muzyczną (Muzyczna Jedynka)
  • Relacja Marcina Kusego z trzeciego dnia Thanks Jimi Festival z Wrocławia (Muzyczna Jedynka)
Gitarowy Rekord Guinnessa, czyli tysiące gitarzystów na wrocławskim rynku
Gitarowy Rekord Guinnessa, czyli tysiące gitarzystów na wrocławskim rynkuFoto: Marek Maziarz

Od 15 lat Rynek we Wrocławiu 1 maja zapełnia się gitarzystami, którzy grają słynne utwory Jimiego Hendrixa, na czele z "Hey Joe". W ubiegłym roku pojawiło się ich 7356, ustanawiając kolejny raz Rekord Guinnessa. Nie tylko o bicie rekordów jednak chodzi. - Przyświeca nam dużo szersza idea, że ta muzyka, i też Jimi Hendrix, ma taką moc, która nas łączy. Robimy również transmisję online i grają z nami w różnych miejscach na świecie - podkreślał 1 maja w "Muzycznej Jedynce" Leszek Cichoński.

Marcin Kusy Marcin Kusy

W akcji od lat bierze udział rodowity wrocławianin i współzałożyciel zespołu Lady Pank Jan Borysewicz. – Za każdym razem jak tu przyjeżdżam, świat wydaje mi się taki piękny jak właśnie w ten dzień. Potem okazuje się, że jest jednak trochę inaczej. Ale to pokazuje przede wszystkim, że jest bardzo dużo młodych ludzi, którzy kochają taką muzykę. Bo tą muzyką człowiek się zaraża, nie ma w niej niczego złego, można wyciągać z niej tylko piękno - przekonywał muzyk.

Na biciu Gitarowego Rekordu Guinnessa pojawiłli się również m.in. Grzegorz Skawiński, Sebastian Riedel i Mieczysław Jurecki. Czym jest dla nich muzyka Hendrixa i dlaczego zdecydowali się spędzić majówkę we Wrocławiu, dowiesz się z nagrania pierwszomajowej audycji.

Drugiego i trzeciego dnia maja ekipa "Muzycznej Jedynki" nadal była we Wrocławiu.

Patronem medialnym wydarzenia jest radiowa Jedynka. Na miejscu jest Marcin Kusy, który oprócz mikrofonu ma ze sobą - a jakże - gitarę.

***

1 maja punktualnie o 16.00 zgromadzeni na wrocławskim Rynku gitarzyści wykonali tradycyjnie "Hey Joe" Jimiego Hendrixa. Tym razem do rekordu trochę zabrakło. Licznik zatrzymał się na liczbie 6299 osób.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Marcin Kusy

Goście: Leszek Cichoński (organizator Gitarowego Rekordu Guinnessa), Andrzej "e-moll" Kowalczyk, Wojciech Hoffmann, Grzegorz Skawiński, Sebastian Riedel, Jan Borysewicz, Michał Jelonek i Mieczysław Jureck (muzycy)

Data emisji: 1-3.05.2017

Godzina emisji: 13.16

pg/jp

Czytaj także

Gitarowy Rekord Guinnessa znów będzie pobity?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 15:00
We Wrocławiu 1 maja to nie tylko Święto Pracy, ale przede wszystkim Święto Gitary. W tym roku po raz 15. przyjadą tam tysiące gitarzystów, by powalczyć o kolejny światowy rekord wspólnego grania.
rozwiń zwiń