Janusz Radek o fascynacji poezją Haliny Poświatowskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 18:00
- Ten tekst poetycki nie do końca jest tylko poezją pomnikową, wręcz przeciwnie: jest bardzo codziennym, uniwersalnym tekstem. Czymś co się nie starzeje, mimo że było napisane 40 czy 60 lat temu - podkreśla artysta
Audio
  • Janusz Radek opowiada o swojej najnowszej płycie" Poświatowska/Radek" i o muzycznych fascynachach (Muzyczna Jedynka)

Najnowsza płyta artysty zatytułowana "Poświatowska/Radek" to kolejne muzyczne spotkanie wokalisty z wierszami poetki. - Staram się patrzeć jej oczyma i jej codziennym słowem, które staje się poezją. Jej wiersze są tożsame z tym, co dzisiaj czuję, jak dzisiaj postrzegam - mówił gość "Muzycznej Jedynki". 


Poświatowska Radek okładka.jpg

Jak podkreśla Janusz Radek, Halina Poświatowska była wyjątkową osobą.  - Ona zdawała sobie sprawę, że jest człowiekiem, którzy patrzy szerzej niż przeciętni ludzie w Polsce w latach 50., 60. Przede wszystkim dlatego, że była osobą niezwykle wykształconą, posiadającą niebywałą wiedzę. Jej choroba i jednocześnie taka pazerność na życie, na zdobywanie coraz to nowych doświadczeń, pozwalała jej pisać takie kondensacyjne, bardzo krótkie a jednocześnie bardzo zrozumiałe formy poetyckie - ocenia.

Jak Janusz Radek traktuje poezję? Czy my dzisiaj też żyjemy zachłannie, jak Halina Poświatowska? Kto i czym inspiruje Janusza Radka w polskiej piosence? Jaką publiczność chciałby mieć artysta? Jak zacieśnia swoją wieź z odbiorcami muzyki? Jak można zostać autorem piosenki skomponowanej przez Janusza Radka? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Maria Szabłowska

Goście: Janusz Radek (piosenkarz, kompozytor, autor tekstów)

Data emisji: 9.05.2017

Godzina emisji: 14.21

gs/ei


Czytaj także

Eurowizja 2017: juror festiwalu o szansach piosenki "Flashlight" Kasi Moś na zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 15:45
- Nasza Kasia Moś ma bardzo wysokie notowania wśród "spekulantów", którzy typują, kto może wygrać, kto wejdzie do finału, bo pamiętajmy, że przed nami dwa półfinały, dla telewidzów to jest wtorek i czwartek. Kasia Moś wystąpi we wtorek - przypomina Piotr Iwicki, nowo wybrany przewodniczącym polskiego jury konkursu Eurowizji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apoteoza kobiety z przymrużeniem oka według Natalii Kukulskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 20:01
- Postanowiłam opowiedzieć o kobiecie i jej bohaterstwie, a tekst do piosenki o tym tytule powstał w momencie dla mnie wyjątkowym, gdy na świat przyszło moje trzecie dziecko - mówi piosenkarka Natalia Kukulska.
rozwiń zwiń