Jan Pospieszalski o świętowaniu i śpiewach w Boże Ciało

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 16:58
- Łączymy się przez pokolenia. Śpiewamy te same teksty, którymi modlili się żołnierze spod Chocimia i spod Wiednia, obrońcy Warszawy z 1939 roku. To jest niesamowita rzecz - mówi muzyk. 
Audio
  • Jan Pospieszalski o świętowaniu i śpiewach w Boże Ciało (Muzyczna Jedynka)

W czwartek 15 czerwca przypada święto Bożego Ciała. - Dla wielu z nas to nie tylko pierwszy dzień długiego weekendu. Dla nas, dla chrześcijan, dla katolików, to uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa i odwieczna tradycja chodzenia procesyjnego. Zawsze temu towarzyszyło poruszenie. Ludzie budowali ołtarze, dziewczynki sypały kwiaty, orkiestry grały, dzwony dzwoniły. Unosił się zapach kadzidła. W tej atmosferze naturalne było, że śpiewaliśmy odwieczne stare polskie pieśni, archaiczną staropolszczyzną pisane, ona przetrwała w żywej praktyce Kościoła. To jest niesamowite - przekonywał gość "Muzycznej Jedynki".

Jakie pieśni są szczególne ważne tego dnia? Jakie są największe bolączki procesji nie tylko w Warszawie? Gdzie można znaleźć śpiewniki z tekstami pieśni na Boże Ciało? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Jan Pospieszalski (muzyk)

Data emisji: 12.06.2017

Godzina emisji: 13.30

gs/jp

Czytaj także

Piotr "Peter" Łukaszewski: wszystko robię z wiarą

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 11:00
Grał w zespołach Ira, TSA Evolution i Skawalker, pracuje jako producent muzyczny, a na swoim koncie ma 160 płyt - na niektórych z nich sam zagrał, inne wyprodukował. Jednak to nie muzyka jest jego całym światem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cud na Nowolipkach". Premiera w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2017 18:00
Zapraszamy na słuchowisko na podstawie książki Witolda Dąbrowskiego poświęconej wydarzeniu, do którego miało dojść w październiku 1959 roku w kościele św. Augustyna w Warszawie. 
rozwiń zwiń