"Partytury Stanisława Moniuszki zostały zafałszowane"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 16:12
- Stanisław Moniuszko tak naprawdę jest zupełnie nieznany - podkreślił w radiowej Jedynce dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie Zdroju Stanisław Rybarczyk.
Audio
  • "Partytury Stanisława Moniuszki zostały zafałszowane" (Muzyczna Jedynka)
Pierwszą edycję festiwalu zainaugurowano 15 lipca 1962 roku w 90. rocznicę śmierci patrona imprezy - Stanisława Moniuszki
Pierwszą edycję festiwalu zainaugurowano 15 lipca 1962 roku w 90. rocznicę śmierci patrona imprezy - Stanisława MoniuszkiFoto: mat. promocyjne/festiwalmoniuszkowski.pl

W dniach 24-27 sierpnia odbędzie się kolejna edycja jednego z najstarszych festiwali muzycznych w Polsce, czyli 55. Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju.

- Stanisław Moniuszko tak naprawdę jest zupełnie nieznany. Ok. 70 proc. jego twórczości spoczywa w bibliotekach. Partytury, które funkcjonują w obiegu, włącznie ze "Strasznym dworem" i "Halką", nie są prawdziwymi partyturami Moniuszki. Są zafałszowane - powiedział w "Muzycznej Jedynce" Stanisław Rybarczyk.

- To jest absolutny skandal na miarę naszych czasów. Moi koledzy, dyrygenci, przez te kilkadziesiąt lat robili rzecz straszną - poprawiali prace Moniuszki, twierdząc, że on nie umiał orkiestrować, pisał źle na głosy. Dopisywali rzeczy straszne - stwierdził dyrektor.

Gość Jedynki dodał, że niedawno powstał Komitet Redakcyjny przy Polskim Wydawnictwie Muzycznym, który pracuje nad nową edycją Dzieł Wszystkich Stanisława Moniuszki. - Na pierwszy rzut eksperci wzięli właśnie "Halkę" i "Straszny dwór" - wskazał Rybarczyk.

Wysłuchaj całej audycji, w której goście radiowej Jedynki opowiedzieli, jakie atrakcje przygotowano w ramach tegorocznego festiwalu.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Rozmawiała: Maria Szabłowska

Goście: Edyta Bubińska (wiceburmistrz Kudowy Zdroju), Stanisław Rybarczyk (dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie Zdroju)

Data emisji: 22.08.2017

Godzina emisji: 14.16

kk/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Festiwal "Solo Życia". "Najlepsi zostają moimi kolegami z branży"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 15:36
Młodzi ludzie, którzy chcieliby rozpocząć karierę w branży muzycznej, nie mają łatwo. Konkurs "Solo Życia" pomaga im wejść w profesjonalny muzyczny świat.
rozwiń zwiń