Trubadurzy. Pół wieku na scenie

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 18:00
Zespół Trubadurzy świętuje właśnie 50-lecie swojego istnienia. Jak zauważa prowadząca "Muzyczną Jedynkę" Maria Szabłowska, jest to najstarszy - obok Tercetu Egzotycznego - polski zespół.
Audio
  • Trubadurzy. Pół wieku na scenie (Muzyczna Jedynka)

- Jeśli mowa o złotej trójce: Trubadurzy, Skaldowie i Czerwone Gitary, to w zasadzie my jesteśmy najmłodszym zespołem, bo bardzo wcześnie rozpoczęliśmy naszą karierę. Ale jesteśmy najstarsi stażem. Mieliśmy różne okresy, złoty, srebrny, a teraz jest platynowy - mówią artyści.

Jak się okazuje, każdy z nich podaje inną datę powstania zespołu. Sławomir Kowalewski wskazuje rok 1964, a Ryszard Poznakowski - 1967. - A ja nigdy nie podaję żadnej daty, podaję datę swojego urodzenia, 1947 rok - mówi Marian Lichtman.

Muzycy przyznają, że ich muzyka początkowo była połączeniem rock'n'rolla ze wschodnioeuropejską muzyką ludową. - Wybraliśmy ten rodzaj folkloru jako swój odróżnik, z tego względu, że Skaldowie to folklor góralski, a No To Co - środkowopolski. Cały czas śpiewaliśmy na głosy, stąd rzewna nuta w naszym zaśpiewie - mówi Ryszard Poznakowski.

Dlaczego nie doszło do stałej współpracy Trubadurów z kompozytorką Katarzyną Gärtner? Jaką rolę w rozwoju grupy odegrały muzyka Beatlesów i... szarlotka mamy Krzysztofa Krawczyka? O tym w audycji, podczas której muzycy zaprosili też do Łodzi na wielką galę 50-lecia zespołu.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Maria Szabłowska

Goście: Sławomir Kowalewski, Marian Lichtman i Ryszard Poznakowski (zespół Trubadurzy)

Data emisji: 12.09.2017

Godzina emisji: 13.22

mg/ac

Czytaj także

Lider Trubadurów: przetrwaliśmy dzięki rock’n’rollowi

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 15:55
- Od lat 60-tych naszą pasją i inspiracją jest rock’n’roll. Nie zapominamy również o wspaniałych fanach, którzy wciąż są nienasyceni naszą twórczością - mówi Sławomir Kowalewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Kowalewski świętuje podwójny jubileusz

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 15:05
W czwartek 25 lutego Sławomir Kowalewski skończył 70 lat. Współzałożyciel legendarnego zespołu Trubadurzy świętuje także 50-lecie pracy artystycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Kowalewski z wiosenną piosenką z jubileuszowej płyty

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 16:20
- Pierwszy zawodowy kontrakt Trubadurów (z Estradą Łódzką) został podpisany po festiwalu w Opolu w 1966 r.- wspomianał świętujący 50-lecie pracy artystycznej Sławomir Kowalewski.
rozwiń zwiń