Kantata "Myśląc Ojczyzna" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 15:26
W sobotę w Warszawie usłyszymy kolaż brzmień i nastrojów: od r&b, pop i gospel, przez blues i jazz, aż do form nawiązujących do symfonicznych dokonań XX i XXI wieku. Muzykę dopełni warstwa literacka - wiersze Juliusza Słowackiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Władysława Bełzy, a także Włodka Pawlika.
Audio
  • Marcin Nałęcz-Niesiołowski o kantacie "Myśląc Ojczyzna" (Muzyczna Jedynka)
Kantata Włodka Pawlika: Myśląc Ojczyzna
Kantata Włodka Pawlika: "Myśląc Ojczyzna"Foto: PAP/Jakub Kamiński

"Ja i ojczyzna to jedno" - głosił Konrad w mickiewiczowskich "Dziadach". Romantyczna wizja wspólnotowego źródła tożsamości wyrasta z przekonania o zakotwiczeniu naszego życia w historii narodu. Zmierzenie się z nią jako tajemnicą sensu istnienia stało się dla Włodka Pawlika jedną z inspiracji do skomponowania kantaty "Myśląc Ojczyzna".

Za pomocą muzyki przedstawione zostały w utworze sylwetki takich postaci, jak Mieszko I i Dobrawa, polscy męczennicy św. Wojciech i św. Stanisław, królowa Jadwiga, Zawisza Czarny, król Jan III Sobieski i Marysieńka oraz tak wyjątkowe wydarzenia, jak odzyskanie przez Polskę niepodległości czy Powstanie Warszawskie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Marcin Nałęcz-Niesiołowski, który jest zaangażowany w projekt "Myśląc Ojczyzna", zaprosił na inne ciekawe imprezy kulturalne.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Paweł Sztompke

Gość: Marcin Nałęcz-Niesiołowski (dyrektor Opery Wrocławskiej)

Data emisji: 22.09.2017

Godzina emisji: 14.22

kk/kh

Zobacz więcej na temat: MUZYKA KULTURA Włodek Pawlik

Czytaj także

"Myśląc ojczyzna". "To nie tylko historia w pigułce"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 11:30
- Utwór ten był wyzwaniem, z którego nie mogłem zrezygnować. Praca nad kantatą stała się szansą na wejście w sferę dialogu z historią w tak ważnym momencie, jakim była zeszłoroczna rocznica 1050-lecia chrztu Polski – powiedział kompozytor Włodek Pawlik.
rozwiń zwiń