Wystawa "Pretekst - Jerzy Milian"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 14:36
Pretekst w nazwie wystawy ma być pretekstem do słuchania muzyki Jerzego Miliana, przypominania jego postaci, sięgania do płyty i książki, których premiera już w piątek (13.10) w Chorzowie podczas wernisażu.
Audio
  • Jerzy Milian - muzyk w Polsce niespotykany (Muzyczna Jedynka)
Anna Piątek i Michał Wilczyński
Anna Piątek i Michał WilczyńskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Zaś w sobotę odbędzie się koncert pod nazwą "Chorzów gra Miliana", który będzie inauguracją roku kulturalnego w mieście.

Niedostępne od lat nagarnia wyszukuje w różnych archiwach Michał Wilczyński. Wcześniej dotarł do utworów Krzysztofa Komedy i Andrzeja Korzyńskiego. - Dla mnie to wielka przyjemność, że możemy te nagrania odszukiwać i potem prezentować. Jeśli teraz ta muzyka nie będzie ocalona, to po prostu zniknie - mówi Michał Wilczyński, wydawca.

Wspomina, że Jerzy Milian nagrywał w wielu studiach, miał też swoje własne taśmy. - Przyniósł nam całą reklamówkę tych taśm i powiedział "zróbcie z tym coś" - mówi gość Jedynki. Dotychczas z tych taśm ukazało się już dziewięć płyt w serii "Milian tapes" i poza nią. Najnowsza, "Pretekst", zawiera nagrania z Orkiestrą Rozrywkową Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach z lat 1974-75. Zapewnia, że Milian to był muzyk, jakiego w Polsce nie było. Bardzo wszechstronny, bo tworzył i muzykę baletową, i rozrywkową, i jazzową, i krótkie piosenki rozrywkowe.

Anna Piontek, kuratorka wystawy, podkreśla, że z muzyką Jerzego Miliana mamy cały czas kontakt, choć może nie zdajemy sobie z tego sprawy. - Mnóstwo piosenek śpiewanych przez polskie gwiazdy było choćby nagrywanych z towarzyszeniem orkiestry Miliana - wskazuje.

Z jakimi wielkimi polskiej muzyki grał Jerzy Milian? Dlaczego musiał się nauczyć grać na wibrafonie i w jaki sposób to zrobił? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Marcin Kusy

Gość: Anna Piontek (kuratorka wystawy o Jerzym Milianie), Michał Wilczyński (wydawca muzyki Krzysztofa Komedy, Andrzeja Korzyńskiego i Jerzego Miliana)

Data emisji: 11.10.2017

Godzina emisji: 13.24

ag/mg

Czytaj także

42 lata później. Słuchamy płyty Jerzego Miliana

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 19:29
Bohaterem "Nokturnu" był znakomity muzyk jazzowy i jego twórczość.
rozwiń zwiń