Suka biłgorajska podbiła serca słuchaczy za oceanem

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 17:44
Maria Pomianowska, która gra na suce, wróciła właśnie z tournée po Ameryce Północnej. Koncertowała z sukcesami m.in. w Lincoln Center w Nowym Jorku, jednym z najbardziej prestiżowych dla kultury miejsc w Stanach Zjednoczonych.
Audio
  • Maria Pomianowska i Alison Loerke opowiadają o koncertach w USA (Muzyczna Jedynka)
Maria Pomianowska, Iwona Rapacz, Ola Kauf i Patrycja Napierała podczas występów w USA
Maria Pomianowska, Iwona Rapacz, Ola Kauf i Patrycja Napierała podczas występów w USAFoto: archiwum Marii Pomianowskiej

Suka biłgorajska to zrekonstruowany ludowy instrument strunowy. Maria Pomianowska gra na takich instrumentach, a także komponuje nowe utwory i pisze transkrypcje innych kompozytorów np. Chopina. - Piękny instrument i piękni ludzie, którzy chcą się uczyć na nim grać - mówi muzyk.

Utwory z płyty "Voice of Suka" cieszyły się wielkim uznaniem podczas koncertów, po których widzowie wielokrotnie żegnali artystki owacjami na stojąco. W występach towarzyszyły Marii Pomianowskiej Iwona Rapacz, Ola Kauf i Patrycja Napierała.

Zaś jedna z organizatorek trasy koncertowej Alison Loerke opowiada, jak doszło do występu w Lincoln Center. Wyjaśnia też, co ujęło amerykańskich słuchaczy w muzyce prezentowanej przez Marię Pomianowską.

Zapoznaj się z całą rozmowy, w trakcie której można również usłyszeć jeden z utworów z płyty "Voice of suka".

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Maria Szabłowska

Gość: Maria Pomianowska (muzyk, nauczyciel akademicki), Alison Loerke (menedżer Marii Pomianowskiej w Ameryce Północnej)

Data emisji: 31.10.2017

Godzina emisji: 13.17

ag/mg


Zobacz więcej na temat: Maria Pomianowska folk MUZYKA

Czytaj także

Niedoceniony w Polsce Kolberg zrobił furorę za granicą

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 14:49
Muzycy z Azji i Afryki byli zachwyceni muzyką ze zbiorów Kolberga. Podczas nagrań twórczo ją zmieniali, a zapis tych występów znalazł się na płycie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapomniany instrument w muzycznej podróży dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 20:17
- Płyta "The Voice of Suka" to moje kompozycje, przygotowane wyłącznie na zestaw sukowy. To podróż dookoła świata z tym instrumentem, będąca zapisem licznych inspiracji i muzycznymi kartkami z podróży - mówi wiolonczelistka i kompozytorka Maria Pomianowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny festiwal Skrzyżowanie Kultur

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 17:53
Już po raz 13. w namiocie przed stołecznym Pałacem Kultury i Nauki dojdzie do fuzji brzmień z całego świata. Trzynastka będzie szczęśliwa dla wielbicieli hinduskiego sitaru, tureckiej muzyki postpsychodelicznej, czy kolumbijskiej śpiewanej ballady. Gwiazdą festiwalu będzie Marta Gomez z Kolumbii. 13. Festiwal potrwa od 23 do 30 września.
rozwiń zwiń