Leszek Możdżer łączy jazz z barokiem

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 16:40
25 listopada będzie dla Leszka Możdżera dniem szczególnym. Tego dnia odbedą się dwie ważne dla niego premiery - płyty i opery.
Audio
  • Leszek Możdżer o nowej płycie i muzyce do opery (Muzyczna Jedynka)
Leszek Możdżer
Leszek MożdżerFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich muzyków zapewnia, że nie zrywa z jazzem. Przyznaje, że gra szerszą stylistycznie muzykę. - Rzeczywiście, pomimo trudnego nazwiska Możdżer, niewymawialnego pod niektórymi szerokościami geograficznymi, jakoś udaje się trafiać do publiczności na całym świecie - żartuje pianista. Zwraca uwagę, że muzyka to język ponadnarodowy, abstrakcyjny.

mozdzer leszek sztompke paweł 1200x660.jpg
Leszek Możdżer (L) i Paweł Sztompke (P) fot. Wojciech Kusiński/PR

Ostatnio nawiązał współpracę z zespołem Holland Baroque grającym na dawnych, historycznych instrumentach. Nagrali album "Earth Particles", który będzie miał premierę 25 listopada 2017 r., a trasa koncertowa odbędzie się w dniach 4 - 10 grudnia. - Ten utwór "Earth Particles" powstał tak spontanicznie, w szczególny sposób, jakoś wylał się ze mnie i udało mi się napisać repertuar na orkiestrę, która wykonuje to w sposób szczególny - wyznaje muzyk. Utwór powstawał ponad rok i w tym czasie Leszek Możdżer odrzucił wiele intratnych propozycji.

Muzyk skomponował również muzykę do dzieła "Immanuel Kant" według Thomasa Bernharda, której premiera odbędzie się w Operze Wrocławskiej również 25 listopada. W tej muzyce nie ma wiodącego instrumentu, choćby takiego, jak ulubiony przez niego fortepian.

Posłuchaj całej rozmowy o kulisach powstawania obu dzieł, w trakcie której można też wysłuchać fragmentu płyty "Earth Particles".

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Marcin Kusy

Gość: Leszek Możdżer (pianista, kompozytor), z którym rozmawia Paweł Sztompke

Data emisji: 9.11.2017

Godzina emisji: 14.24

ag/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leszek Możdżer: takich propozycji się nie odrzuca

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 12:43
- Jazz nad Odrą to jeden z najstarszych festiwali w Europie. Byłoby dużą niezręcznością z mojej strony, gdybym nie zechciał zostać dyrektorem artystycznym tak renomowanej imprezy - mówi pianista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tymon i Możdżer z Chopinem na Woodstocku [koncert]

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2015 15:25
Koncert odbył się w 2010 roku na Przystanku Woodstock, a dwa lata później ukazał na płycie. Wysłuchaliśmy go też w "Koncertowej Jedynce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patrycja Markowska duetami zapowiada "Krótką płytę o miłości"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 15:49
- To nie są stricte rockowe utwory. Bardzo chciałam na tej płycie użyć instrumentów dętych, jakiś innych brzmień, i to się udało - tak o krążku "Krótka płyta o miłości", który ukaże się w maju, mówiła Patrycja Markowska.
rozwiń zwiń