Alina Janowska. "Gram, występuję, jestem"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 19:10
- Nie potrafię połączyć Aliny ze smutkiem - mówił dziennikarz Roman Dziewoński w audycji poświęconej zmarłej niedawno aktorce Alinie Janowskiej.
Audio
  • Roman Dziewoński o Alinie Janowskiej: "Gram, występuje, jestem" (Muzyczna Jedynka)
Alina Janowska na zdjęciu z benefisu, zdjęcie archiwalne
Alina Janowska na zdjęciu z benefisu, zdjęcie archiwalneFoto: PAP/Maciej Kulczyński

20 listopada 2017 roku na warszawskich Powązkach odbędzie się pogrzeb aktorki Aliny Janowskiej znanej między innymi z roli Ireny Kamińskiej w serialu "Wojna domowa".

- Alina skończyła szkołę baletową, stała się aktorką, wykonywała piosenki na estradzie - wylicza Roman Dziewoński. Aktorka występowała zarówno przed kamerą, jak i na deskach teatru. Była wszechstronną artystką, grała w adaptacji sztuki Witkacego i w skeczach kabaretowych napisanych specjalnie dla niej przez Zenona Wiktorczyka.

Artystka brała czynny udział w II wojnie światowej. Była łączniczką w czasie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem "Alina".

- Od Aliny dowiedziałem co to jest tłuczek do kartofli - wspomina Dziewoński podczas rozmowy dotyczącej czasów powstańczych.

Czym był wspomniany tłuczek według kolegów artystki? O tym oraz o najbliższych uroczystościach poświęconych pamięci aktorki w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycjiMuzyczna Jedynka

Prowadzi: Paweł Sztompke

Gość: Roman Dziewoński

Data emisji: 16.11.2017

Godzina emisji: 14.20

wk/mg

Czytaj także

Kabaret "Szpak" - protoplasta "Dudka"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 17:04
- Kabaret "Szpak" był pierwszym kabaretem po okresie stalinowskim, w którym można było się pojawić po zakupieniu biletu - opowiada Roman Dziewoński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarła Alina Janowska. Miała 94 lata

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 15:59
Wybitna aktorka, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Legenda polskiego kina i teatru, miała w dorobku ponad 40 ról filmowych. O śmierci artystki poinformował prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz.
rozwiń zwiń