Adam Makowicz: jazz jak muzyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 15:50
Pianista Adam Makowicz już w latach 60. grał jazz. W kolejnej dekadzie dzięki rekomendacji Benny'ego Goodmana zaczął jeździć do Stanów Zjednoczonych i występować u boku tamtejszych gwiazd.
Audio
  • Adam Makowicz o jazzie, Chopinie i swoim recitalu (Muzyczna Jedynka)
Adam Makowicz
Adam MakowiczFoto: PAP/Jacek Turczyk

Poza utworami stricte jazzowymi Makowicz ma w swoim repertuarze także improwizacje na podstawie klasyki, szczególnie Chopina i - jak twierdzi - widzi podobieństwa tych dwóch muzycznych światów.

- Jazz narodził się w nocnych lokalach, była to muzyka taneczna, ciągle gra się ją w małych salach, podobnie jak muzykę romantyzmu. Utwory Chopina czy Liszta grało się w salonach, każdy pałac miał salę, w której odbywały się bale lub spotkania muzyczne. Drugi rodzaj muzyki to barok, który przyszedł z kościołów - mówi Adam Makowicz.

Artysta opowiada też o swoim amerykańskim doświadczeniu i zaprasza na swój recital, który odbędzie się 23 listopada o 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Anna Will

Gość: Adam Makowicz (pianista jazzowy)

Data emisji: 21.11.2017

Godzina emisji: 13.42

mg

Czytaj także

Lidia Pospieszalska i jej nieeklektyczne "Podróże na chmurze"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 14:30
Lidia Pospieszalska zaprasza swoich fanów w "Podróże na chmurze". Właśnie taki tytuł nosi jej najnowszy album. - Płyta rodziła się etapami, słuchałam w życiu bardzo różnorodnej muzyki, więc utwory mają różne kolory - mówi artystka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Możdżer łączy jazz z barokiem

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 16:40
25 listopada będzie dla Leszka Możdżera dniem szczególnym. Tego dnia odbedą się dwie ważne dla niego premiery - płyty i opery.
rozwiń zwiń