Maleńczuk gra Młynarskiego jakiego nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 16:00
- W czasach PRL-u utwory Wojciecha Młynarskiego dawały nam nadzieję. Te same piosenki, które okazują się aktualne także dziś, już tej nadziei nie dają, bo pokazują, że to nie system jest winien, tylko my - mówi Maciej Maleńczuk, który wydał właśnie płytę "Maleńczuk gra Młynarskiego".
Audio
  • Maciej Maleńczuk o swojej płycie z piosenkami Wojciecha Młynarskiego (Muzyczna Jedynka)
Maciej Maleńczuk
Maciej MaleńczukFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Muzyk wybrał 12 utworów Młynarskiego z różnych okresów jego twórczości. W interpretacjach Maleńczuka teksty celnie punktują dzisiejszy "świat ten źle pomyślany", w którym "poczciwy szewc zwyciężył smoka, a korzystają barany".

Impulsem do nagrania tej płyty był pewien zakup. - Trzy, cztery lata temu, może pięć, kupiłem sobie album "Greatest hits" Młynarskiego. Jedna płyta jest studyjna, a druga koncertowa, i to na niej nagrane są rzeczy, z którymi nigdy wcześniej się nie spotkałem. Nie znałem piosenek "Diatryba", "Tupnął książę". Za socjalizmu Młynarski bardzo wielu rzeczy nie mógł wydać, ale grał je na koncertach - mówi Maciej Maleńczuk. Artysta przyznaje, że te piosenki wydały my się "dramatycznie, przerażająco aktualne".

Dlaczego Wojciech Młynarski w stylu ubierania się trzymał przedwojenny fason, a jednocześnie "udawał prostaka z ulicy"? Czym charakteryzuje się jego poetycki styl? Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Marcin Kusy

Gość: Maciej Maleńczuk (wokalista)

Data emisji: 1.12.2017

Godzina emisji: 14.17

mg/kk

Czytaj także

Urodziny Edwarda Hulewicza. "Nie mam kompleksu wieku"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 15:28
- Nie czuję tego wieku kompletnie. Czuję się w dalszym ciągu tak, jakbym właśnie skończył maturę - powiedział w radiowej Jedynce Edward Hulewicz, który w ubiegłą środę skończył 80 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lista dwustu evergreenów polskich piosenek rockowych

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 14:23
- Na pewno nie jest to lista naszych ulubionych utworów - przyznał w radiowej Jedynce Jan Skaradziński, współautor książki "Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę. 200 najważniejszych utworów polskiego rocka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blue Cafe: lubimy otwierać nowe szuflady

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 16:06
- Nasza nowa płyta będzie bardzo dojrzała i bardzo świadoma - zdradzają w "Muzycznej Jedynce" Dominika Gawęda i Piotr Rurak-Sokal.
rozwiń zwiń