Hiszpański zespół ZOO na stołecznej Pradze

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 16:20
Zespół, który powstał w Walencji, przyjechał do Warszawy, aby w tamtejszych plenerach kręcić teledysk do piosenki "Ventiladors".
Audio
  • Zespół ZOO o filozofii ich utworów (Muzyczna Jedynka)
Widok na warszawską dzielnicę Pragę Północ
Widok na warszawską dzielnicę Pragę PółnocFoto: Shutterstock

Muzycy z ZOO przyznają, że są kontrsystemowi. Kontestują zarówno dzielenie muzyki na rodzaje, jak też system kapitalistyczny, który klasyfikuje ludzi. Sprzeciwiają się też normom represjonującym ludzi.

- Ta kontestacja jest u nas na poziomie tekstów. Choć nie jest tak, że lubujemy się w kontestacji - wyjaśnia jeden z członków zespołu. Drugi dodaje zaś, że są lewakami, a na pewno osobami lewicującymi. - Popieramy rewolucje społeczne i umysłowe, choć żadnej nie przeżyliśmy ani żadnej nie jesteśmy obecnie świadkami, więc jesteśmy rewolucjonistami ducha, a nie rewolucjonistami w czynie - mówi muzyk.

Członkowie ZOO przekonują, że rewolucja umysłowa ma polegać nie tylko na zmianie elementów zewnętrznych, kształtujących systemy i państwa, ale także tych indywidualnych, wewnętrznych, które powodują, że ludzie są współwinowajcami wielu niesprawiedliwości.

Jakie przesłanie niosą piosenki ZOO? Jak powstają ich teksty? Co sądzą o niepodległościowych dążeniach Katalonii? Dlaczego śpiewają po katalońsku i skąd w takim razie na płycie piosenki śpiewane po kastylijsku?

Posłuchaj całej rozmowy, podczas której zaprezentowano trzy utwory zespołu.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Anna Will

Goście: zespół ZOO (Hiszpania)

Data emisji: 17.01.2018

Godzina emisji: 13.23

ag/abi

Czytaj także

Z konieczności śpiewali piosenki polityczne

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2014 12:00
Zespół Reprezentacyjny po prostu chciał śpiewać zwykłe piosenki. Ale w grudniu 1981 roku wybuchł stan wojenny i trzeba było ukonkretnić repertuar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katalonia po wyborach. Mariano Rajoy przegrał z separatystami

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 09:57
Po czwartkowych wyborach w Katalonii ich zwycięzcy, zwolennicy niepodległości regionu, stoją przed trudnym zadaniem: sformować rząd. Trzech spośród nowo wybranych 66 deputowanych jest w więzieniu, piątka jest na emigracji, a 17 ma zarzuty prokuratorskie. O sytuacji w Katalonii mówiła w Magazynie Europejskim Magdalena Skajewska.
rozwiń zwiń