W hołdzie Polakom ratującym życie Żydów

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 16:42
W lutym będzie miała premierę płyta "Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata", która dotyczy historii ludobójstwa Żydów przez Niemców i odwagi polskich rodzin, które niejednokrotnie ratowały Żydów przed śmiercią. O płycie i jej premierowym koncercie w "Muzycznej Jedynce" opowiadali Darek Malejonek i Olga Szomańska.
Audio
  • Olga Szomańska i Darek Malejonek o płycie "Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata"

Darek Majelonek powiedział, że na koncercie pojawi się gość specjalny.

- Premierowy koncert płyty "Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata" odbędzie się w klubie Palladium w Warszawie 1 lutego o godz. 20.00. Płyta jest kolejną odsłoną przedsięwzięcia "Panny wyklęte". Podjęliśmy temat dramatu rodzin, które za samą próbę ratowania Żydów narażały się na śmierć. Gościem koncertu będzie śpiewający rabin, który wystąpi przed nami i zaśpiewa kilka chasydzkich piosenek swojego autorstwa. To niezwykły człowiek, który zanim został rabinem, był muzykiem reggae - powiedział Darek Malejonek.

Olga Szomańska nie kryje radości z udziału w przedsięwzięciu.

- Kiedy Darek zadzwonił do mnie z propozycją zaśpiewania na płycie, byłam z siebie niezwykle dumna, że będę miała okazję nagrać płytę w takim gronie. Tekst piosenki jest dla mnie niezwykle wzruszający. Piosenka nie opowiada tylko o tym, co działo się podczas II wojny światowej, ale też o tym, co robimy, by pomóc, gdy tej pomocy potrzebują na przykład Syryjczycy.

Na płycie śpiewają m.in. Olga Szomańska, Katarzyna Groniec, Anna Wilczak, Renata Przemyk, Ania Rusowicz, Katarzyna Moś, Katarzyna Cerekwicka. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Maria Szabłowska

Goście: Olga Szomańska i Darek Malejonek (współautorzy płyty "Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata")

Data emisji: 30.01.2018

Godzina emisji: 14.20

abi/ag

Czytaj także

Michael Jackson na smyczkach

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 15:28
Fair Play Quartet to kwartet smyczkowy, który gra już ponad 10 lat. Zaczynali od muzyki klasycznej, a stopniowo w repertuar włączali utwory popowe, rockowe i jazzowe. Właśnie wydal płytę "Jackson On Strings".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzeba trochę przeżyć, żeby mieć jubileusz

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 16:46
Jacek Cygan obchodzi 40-lecie pracy artystycznej. Stworzył wiele piosenek, z których dużo cytatów przeszło do języka potocznego."Czas nas uczy pogody", "Wypijmy za błędy na górze", czy "Całkiem spokojnie wypiję trzecią kawę". Często mówimy tymi słowami lub je słyszymy nie zdając sobie sprawy, że wyszły spod pióra Jacka Cygana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Dzikowski - pełen werwy jubilat gotowy do nowych zadań

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 16:43
Znakomity autor znakomitych tekstów do wielu polskich przebojów Krzysztof Dzikowski obchodzi 25 stycznia 2018 roku okrągłe 80 urodziny. W przededniu jubileuszu odwiedził "Muzyczną Jedynkę".
rozwiń zwiń