Równoległe światy Apostolisa Anthimosa

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 14:45
- Dla mnie te 50 lat to była jedna wielka bajka - mówi w "Muzycznej Jedynce" urodzony w Polsce Grek, uznawany za jednego z najciekawszych instrumentalistów.
Audio
  • Równoległe światy Apostolisa Anthimosa (Muzyczna Jedynka)
Apostolis Anthimos i Marcin Kusy
Apostolis Anthimos i Marcin KusyFoto: Kamil Rubik

Na piątej autorskiej płycie artysty zatytułowanej "Parallel Worlds" znajduje się 14 kompozycji Apostolisa Anthimosa w jazzowych aranżacjach. 

- Marzyło mi się usłyszeć pewne utwory w innych aranżacjach. Żeby był fortepian, saksofon. Ocierałem się o jazz od początku mojej kariery grając z Tomkiem Stańko, Tomkiem Szukalskim, Andrzejem Przybielskim, Józkiem Skrzekiem... - wspomina rozmówca Marcina Kusego. 

Na płytę składają się w większości nowe utwory, ale też starsze w odświeżonych, zaskakujących wersjach. - To jest całkiem inna muzyka teraz. Sam jestem zaskoczony. Czuję się tak, jakby się otworzyło coś nowego dla mnie - mówi Apostolis Anthimos.

Płyta nagrana została we wrześniu 2017 roku w studio MAQ Records, a Apostolisowi towarzyszyli młodzi, znakomici muzycy: Robert Szewczuga na basie, Piotr Matusik na instrumentach klawiszowych oraz Olaf Węgier na saksofonie.


Jak Apostolis Anthimos wspomina współpracę z Czesławem Niemenem? Co artystę fascynuje w bębnach? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Rozmawia: Marcin Kusy

Gość: Apostolis Anthimos (kompozytor, multiinstrumentalista)

Data emisji: 6.03.2018

Godzina emisji: 13.21

kh/kk

Czytaj także

Wiesław Ochman: Karol Szymanowski miał niezwykłą inwencję twórczą

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 16:18
Operetka w trzech aktach Karola Szymanowskiego "Loteria na mężów czyli Narzeczony nr 69" po raz pierwszy została nagrana z inicjatywy radiowej Dwójki przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Teraz w "Muzycznej Jedynce" gościliśmy śpiewającego w operetce Wiesława Ochmana.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Urbaniak: hip-hop to jest młody jazz

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 13:50
- Muzyka jazzowa jest w garniturze, a hip-hop to jest jazz w dżinsach - powiedział w radiowej Jedynce muzyk.
rozwiń zwiń