Pierwsza dama powojennej chopinistyki

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2010 23:05
Kolejna odsłona 'Koncertu chopinowskiego' Jedynki poświęcona jest w całości Halinie Czerny-Stefańskiej, pierwszemu polskiemu zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego.

W 1949 roku wybitna pianistka zdobyła I nagrodę ex aequo z Rosjanką Bellą Dawidowicz. Z dzisiejszej perspektywy śmiało można powiedzieć, że decyzja ta miałą chakter polityczny. Najwyższą punktację na Konkursie Chopinowskim Halina Czerny Stefańska potwierdziła błyskotliwą, trwającą przez niemal półwiecze karierą estradową. Artystka występowała na wszystkich kontynentach, koncertowała jako solistka z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Filharmonią Nowojorską czy Orkiestrą „Mozarteum” z Salzburga. Jej monumentalna dyskografia obejmuje prestiżowe nagrania dla Deustche Grammophon, RCA i Pony Canyon. Bujna działalność estradowa, że Halina Czerny-Steafańską zajęła się pedagogiką dopiero w latach siedemdziesiątych, by także na tym polu uzyskać imponujące efekty. Artystka odeszła w 2001 roku, do ostatnich dnie pozostając czynną i podziwianą uczestniczką światowego życia muzycznego. Adam Rozlach zaprezentuje nagrania wybranych mazurkow, polonezów i nokturnów z archiwum Polskiego Radia.

Mazurek a-moll, nr 2, op. 68 w interprretacji Haliny Czerny-Stefańskiej (nagranie z pamiętnego IV Konkursu Chopinowskiego):

Czytaj także

Jak gra Chopina Regina Smendzianka?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2010 23:05
Choć w IV Konkursie Chopinowskim zajęła dopiero jedenaste miejsce, czas zweryfikował jej talent pozytywnie. Bohaterką kolejnej audycji Adama Rozlacha jest Regina Smendzianka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Drzewiecki - pianista i pedagog

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2010 23:05
W galerii najwybitniejszych polskich chopinistów sylwetka Zbigniewa Drzewieckiego. Wprawdzie dziś wspominany jest częściej jako genialny pedagog, ale był też wybitnym i szanowanym pianistą. Adam Rozlach przypomniał epokowe nagrania mistrza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lidia Grychtołówna - wybitna pianistka i pedagog

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2010 23:05
Adam Rozlach przedstawia wybitną polską pianiastkę, która u szczytu kariery porównywana była do Marthy Argerich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zjawiskowe interpretacje Maryli Jonasówny

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2010 23:05
W galerii wielkich polskich chopinistów Adam Rozlach przedstawis sylwetkę Maryli Jonas, laureatki II Konkursu Chopinowskiego w 1932 r., i jej zjawiskowe interpretacje wybranych walców, mazurków i polonezów.
rozwiń zwiń