"Requiem smoleńskie" Pawła Piekarczyka

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 14:39
Żołnierze Wyklęci, stan wojenny, tragedia smoleńska - to tematy dominujące w twórczości Pawła Piekarczyka, który potrafi o nich powiedzieć i zaśpiewać. Między innymi katastrofie smoleńskiej artysta poświęcił płytę "Requiem smoleńskie i 10 piosenek o polskiej wolności".
Audio
  • Z Pawłem Piekarczykiem rozmawiał Zbigniew Krajewski (Muzyczna Jedynka)
10.04.2010 r. tysiące warszawiaków gromadziło się przed Pałacem Prezydenckim i modliło się w intencji ofiar
10.04.2010 r. tysiące warszawiaków gromadziło się przed Pałacem Prezydenckim i modliło się w intencji ofiarFoto: PAP/Tomasz Gzell

Paweł Piekarczyk powiedział, że trzeba zwrócić uwagę na to, że ważne wydarzenia z naszej historii, m.in. katastrofa smoleńska i walka Żołnierzy Wyklętych mają bardzo wielkanocny charakter.

- Jakieś nieprawdopodobne cierpienie, które tworzy poszczególne wydarzenia, zwykle rodzi coś nowego. Na przykład katastrofa smoleńska pozwoliła nam zebrać się na Krakowskim Przedmieściu. A to, że teraz młodzi ludzie chodzą w koszulkach z Żołnierzami Wyklętymi i to, że są szkoły im. Danuty Siedzikówny "Inki" czy Jana Pawła II, to jest nieprawdopodobne osiągnięcie - powiedział artysta.

W przeddzień ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie odbył się koncert Pawła Piekarczyka, na którym artysta zaśpiewał utwory z płyty "Requiem smoleńskie i 10 piosenek o polskiej wolności".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której prezentujemy fragment utworu "Requiem smoleńskie", znajdującego się na najnowszej płycie Pawła Piekarczyka. "Requiem" to muzyczny i zarazem poetycki obraz tragedii.  

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Maria Szabłowska

Rozmawia: Zbigniew Krajewski

Gość: Paweł Piekarczyk (muzyk podejmujący tematykę historyczną)

Data emisji: 10.04.2018

Godzina emisji: 13.25

abi/kk

Czytaj także

Henrych Czich o 35-leciu zespołu Universe

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 16:00
- W tym roku mija 35 lat od powstania duetu Universe, później zespołu. Inna rocznica przypadnie 2 listopada. Minie 10 lat od śmierci Mirka Breguły, mojego największego przyjaciela i współzałożyciela zespołu. Patrzymy na to, ile udało się stworzyć, mamy trzy pokolenia naszej publiczności, co jest chyba największym sukcesem - ocenia Henrych Czich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Evgen Malinovskiy o wyjątkowości twórczości Wojciecha Młynarskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 16:00
- Moją pierwszą pracę aktorską w Polsce znalazłem w Teatrze Ateneum. Tam spotkałem Wojciecha Młynarskiego i nigdy tego nie zapomnę. To był jego jubileusz - wspomina Evgen Malinovskiy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Zygmunt i jego Stachura uwspółcześniony

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 16:30
- Troszeczkę rozszerzyłem sposób zaprezentowania, zagrania wierszy Stachury - tak o swojej płycie "Dokąd idziesz? Do słońca!" z piosenkami Edwarda Stachury mówił w Jedynce Sławomir Zygmunt.
rozwiń zwiń