Andrzej Korzyński zna wszystkie numery

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 15:35
Świetny kompozytor, autor tekstów i twórca radiowego Studia Rytm. Historię jego życia opisała Maria Szabłowska w książce "Znam wszystkie wasze numery". To wspomnienia muzyczne i pozamuzyczne. A tytuł jest zaczerpnięty z piosenki o Franku Kimono, którą to postać stworzył Andrzej Korzyński.
Audio
  • Andrzej Korzyński o książce "Znam wszystkie wasze numery" (muzyczna Jedynka)
Andrzej Korzyński (L), Maria Szabłowska (P) i Marcin Kusy (C)
Andrzej Korzyński (L), Maria Szabłowska (P) i Marcin Kusy (C)Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Byliśmy z Marią ograniczeni, bo nie można było wydać jakiegoś opasłego tomiska - śmieje się muzyk. Jego zdaniem bardzo wiele wątków umknęło przez to, że trzeba było się streszczać.

- Andrzej jest świetnym rozmówcą, tylko wszystko stara się sprowadzić do żartu, nawet jak mówi o poważnych sprawach - mówi autorka książki Maria Szabłowska.

W książce przewija się mnóstwo postaci, nie tylko ze świata muzyki, ale również filmu. Muzyka filmowa stworzona przez Andrzeja Korzyńskiego była tak nowatorska, że zaszokowała jednego z brytyjskich producentów. Anglik nie mógł się nadziwić, że mogła ona powstać w kraju za Żelazna Kurtyną.

Gość Jedynki jest zadowolony, że mógł napisać muzykę do "Akademii Pana Kleksa". Żartuje, że po nim pozostanie jedynie ta "Akademia".

Kiedy Andrzej Korzyński i Andrzej Żuławski postanowili razem wystawić operę? Co mu dają wyjazdy za granicę? Posłuchaj nagrania całej rozmowy, w trakcie której została nadana kompozycja Korzyńskiego w wykonaniu Marleny Drozdowskiej ze specjalnej płyty, na której śpiewają m.in. Tina Turner i Cyndi Lauper.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Marcin Kusy

Goście: Maria Szabłowska (redaktorka muzyczna, autorka książki "Znam wszystkie wasze numery"), Andrzej Korzyński (kompozytor, autor tekstów)

Data emisji: 11.04.2018

Godzina emisji: 13.23

ag/kk

Czytaj także

Andrzej Korzyński o kultowej muzyce do "Akademii Pana Kleksa"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 15:00
- Bardzo się cieszę, że to ujrzało światło dzienne. Ta muzyka pojawiła się wówczas jak z innej planety, żeby ludziom zaoferować coś ciepłego, troszkę Hollywood. Ma ona w swoim brzmieniu i klimacie coś z filmów Disneya, czy filmów rysunkowych, które znaliśmy i kochaliśmy - przyznaje Andrzej Korzyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Korzyński: "Wielki Szu" to amerykański film kręcony w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 15:51
Luka w dyskografii wybitnego kompozytora Andrzeja Korzyńskiego została wypełniona. Ukazała się płyta zawierająca melodie skomponowane do filmu "Wielki Szu" oraz - w charakterze bonusu - nagrania przygotowane do realizowanego w tym samym czasie filmu "Dzień kolibra".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Korzyński - "ojciec" i "matka" Franka Kimono

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 17:23
Andrzej Korzyński jest pomysłodawcą tej postaci, kompozytorem muzyki, a także autorem większości tekstów do parodiujących styl disco hitów. Przyznaje, że lubił się pośmiać i ironizować z naszego smutnego życia. Szczególnie smutnego w latach 80. XX wieku.
rozwiń zwiń