Aleksandra Szwejkowska-Belica: staram się przekonywać do Karola Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 15:05
Gościem audycji "Muzyczna Jedynka" była skrzypaczka Aleksandra Szwejkowska-Belica, która opowiedziała o płycie "Pieśń o ziemi. Polska muzyka skrzypcowa".
Audio
  • Aleksandra Szwejkowska-Belica o płycie "Pieśń o ziemi. Polska muzyka skrzypcowa" (Muzyczna Jedynka)

Na płycie "Pieśń o ziemi. Polska muzyka skrzypcowa" - wydanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia - znalazły się utwory Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Szymona Laksa i Romana Palestera w wykonaniu: Aleksandra Szwejkowska-Belica (skrzypce), Cezary Sanecki (fortepian) i Michał Rot (fortepian).


xx 

- Jest to na wskroś polska płyta. Bardzo się cieszę, że udało się wreszcie ją upublicznić - podkreśliła w audycji "Muzyczna Jedynka" Aleksandra Szwejkowska-Belica. Zapytana, dlaczego na płycie znalazły się właśnie takie utwory rozmówczyni Marii Szabłowskiej odpowiedziała, że "muzyka polska jest jej najbliższa". - Moim ulubionym kompozytorem jest Karol Szymanowski - dodała.

Na uwagę, że mówi się, że Szymanowski jest trudny i zwykli ludzie nie chcą go słuchać skrzypaczka stwierdziła, że to nieprawda. - Staram się ze wszystkich sił to pokazywać. Grając Szymanowskiego prawie na wszystkich swoich koncertach widzę, że udaje się ludzi przekonać do tego kompozytora - wskazała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Aleksandra Szwejkowska-Belica jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu i Wyższej Szkoły Muzycznej w Mannheim (Niemcy). Jest laureatką Konkursu Skrzypcowego im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem (1987), Konkursu Skrzypcowego w Katowicach (1988) i Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi (1992).

Koncertuje w kraju i za granicą. Wykonuje muzykę solową i kameralną. Jej repertuar obejmuje pozycje od baroku do muzyki współczesnej.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Maria Szabłowska

Gość: Aleksandra Szwejkowska-Belica (skrzypaczka)

Data emisji: 13.04.2018

Godzina emisji: 14.28

kk/ag

Czytaj także

Jak brzmią akustyczne wersje największych przebojów Pectus?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 15:25
- Założenie tego albumu było takie, żeby był bliski, intymny. Wrażenie miało być takie, jakbyśmy byli w tym samym pokoju, co słuchacz - powiedział o płycie Pectus "Akustycznie" Tomasz Szczepanik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Korzyński zna wszystkie numery

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 15:35
Świetny kompozytor, autor tekstów i twórca radiowego Studia Rytm. Historię jego życia opisała Maria Szabłowska w książce "Znam wszystkie wasze numery". To wspomnienia muzyczne i pozamuzyczne. A tytuł jest zaczerpnięty z piosenki o Franku Kimono, którą to postać stworzył Andrzej Korzyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Seibert z autorskim projektem

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 17:48
Muzyk nagrał płytę. - To była długo oczekiwana płyta, choć szybko nagrana, bo niespełna rok - mówi w "Muzycznej Jedynce".
rozwiń zwiń