Poerox. Szkolni buntownicy powracają

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 14:00
Zaczęli w końcówce lat 70. od występu na festiwalu ZHP. Lider grupy pojawił się na scenie w poszarpanym mundurze harcerskim, na którym napisał "Sex Pistols". W kolejnej dekadzie wylansowali swój największy przebój - "Wyspy migdałowe". Dziś dawni buntownicy powracają z nową płytą.
Audio
  • Waldemar "Ace" Mleczko i Jacek Telus o historii i powrocie na scenę zespołu Poerox (Muzyczna Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (domena publiczna)

- Nazwa wywodzi się od piewszego, punkowego zespołu, który nazywał się Powerocks. Później do grupy dołączył, siedzący tu koło mnie, mój przyjaciel Jacek i zmieniliśmy nieco nazwę, przy okazji zmieniając nurt muzyki. Okazało się, że trochę jednak umiemy grać na gitarach i porzucliśmy "punkowanie" - opowiadał w "Muzycznej Jedynce" Waldemar "Ace" Mleczko.

To właśnie on wywołał pamiętny skandal na harcerskim festiwalu. - Od razu chciałem zaprezentować swój bunt i pomyślałem, że dobrze byłoby coś zmienić w swoim wyglądzie. Podarłem rękawy munduru i napisałem na nim "Sex Pistols". Wprawiłem przy tym w zakłopotanie jury, ponieważ oni oczywiście natychmiast oddelegowali mnie ze Związku Harcerstwa Polskiego, ale mieli problem, bo dostaliśmy nagrodę publiczności - wspominał muzyk.

Zespół Poerox swój pierwszy studyjny materiał skończył nagrywać w noc poprzedzającą ogłoszenie stanu wojennego. - Ten materiał nam zaginął, ale później się odnalazł, oczywiście po drodze obaj z Jackiem robiliśmy inne muzyczne rzeczy. Postanowiliśmy wydać go jako pamiątkę, ale okazało się, że nawet drugie i trzecie pokolenie o nas wie, słyszało i chciałoby czegoś więcej. To dlatego ostatecznie wydawnictwo "Ogień nasz" jest podwójne, są na nim także współcześnie nagrane numery - mówi "Ace".

Największym hitem zespołu są "Wyspy migdałowe. Piosenka ta po wielu latach wybrzmi na żywo 1 maja podczas bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu. Posłuchacie jej także w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Maria Szabłowska

Goście: Waldemar "Ace" Mleczko i Jacek Telus (zespół Poerox)

Data emisji: 17.04.2018

Godzina emisji: 13.21

mg/kk

Czytaj także

Delikatność orientu w rockowym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 14:40
- Strona wizualna płyty ma dla nas duże znaczenie. Wychodzimy z założenia, że płyty kupują obecnie jedynie kolekcjonerzy. Chcieliśmy dać im coś wyjątkowego - mówi członek zespołu Lion Shepherd Kamil Haidar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

K.A.S.A. Jest wolnym strzelcem, bo nie lubi kolejek

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 15:30
Krzysztof "K.A.S.A." Kasowski zadebiutował 22 lata temu i choć od 18 lat nie ma podpisanego kontraktu z żadną wytwórnią płytową, wciąż nie daje o sobie zapomnieć i samodzielnie wydaje płyty. W "Muzycznej Jedynce" opowiedział o swojej ścieżce w polskiej branży muzycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Seven Widows". Wdowy żegnają bliskich

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 15:00
- To refleksyjna płyta, brzmi dość mocno, ale mówi o przemijaniu, śmierci, rozstaniu, choć jest też nutka nadziei - tak o albumie "Seven Widows" mówił w "Muzycznej Jedynce" Mirosław Gil z zespołu Believe.
rozwiń zwiń