Jan Młynarski gra na oryginalnej bandżoli Grzesiuka

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 16:30
- Bardzo odbrze się stało, że bandżola nie została eksponatem, tylko jest ciągle żywym instrumentem, mam w rękach słynne drewno Stanisława Grzesiuka - mówił w Jedynce Jan Młynarski, twórca Warszawskiego Comba Tanecznego.
Audio
  • Jan Młynarski gra na bandżoli Stanisława Grzesiuka i prezentuje płytę "Sto lat Panie Staśku!" (Muzyczna Jedynka)
Jan Młynarski
Jan MłynarskiFoto: Wojciech Kusiński/Jedynka

Stanisław Grzesiuk nazywany był bardem Czerniakowa. Śpiewał stare uliczne piosenki, mówił warszawską gwarą i po II wojnie światowej popularyzował miejski folklor. Dziś spopularyzowane przez niego utwory wykonują różni artyści, m.in. Jan Młynarski, który gra na autentycznej badżoli Grzesiuka.

- Po śmierci Stanisława Grzesiuka instrument został w jego domu, a opiekował się nim syn muzyka, nieżyjący już Marek Grzesiuk, a potem - córka Marka, Iza Laszuk. Pewnego dnia zadałem sobie pytanie, co dzieje się z tą bandżolą ze zdjęć i nagrań. Skontaktowałem się z rodziną Grzesiuka i umówiłem się na spotkanie z Izą, by móc wziąć ten instrument do ręki - opowiada Jan Młynarski.

Podczas spotkania Iza Laszuk wyznała, że nosi się z zamiarem przekazania bandżoli i rękopisów Grzesiuka jakiemuś muzeum. - Ale na moje szczęście okazało się, że muzea nie są specjalnie zainteresowane tym dorobkiem - podsumowuje Młynarski.

Tak bandżola trafiła w jego ręce, a brzmienia tego instrumentu można posłuchać na płycie pt. "Sto lat Panie Staśku!" nagranej przez Warszawskie Combo Taneczne z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Grzesiuka. A podczas audycji Jan Młynarski zaprezentował możliwości instrumentu oraz własnego głosu na żywo!

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Marcin Kusy

Gość: Jan Młynarski (wokalista, instrumentalista, kompozytor)

Data emisji: 9.05.2018

Godzina emisji: 14.11

mg/ag

Czytaj także

Warszawska Orkiestra Sentymentalna prosi do tańca

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 16:00
Zespół, który oczarował publiczność piosenkami z czasów dwudziestolecia międzywojennego, właśnie wydał drugą płytę. Jej tytuł to "Tańcz mój złoty". - Repertuar jest iście taneczny - zapewnia Gabriela Mościcka, wokalistka i instrumentalistka Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przedwojenny polski jazz to nie jest skansen"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 15:00
Orkiestra Jazz Band Młynarski-Masecki wydała właśnie płytę "Noc w wielkim mieście" sięgającą do przedwojennej polskiej tradycji jazzowej. - Kluczem był tzw. proto-jazz, czyli utwory swingowe. Zafascynowało mnie to, że w Polsce był swing - wyjaśnia Jan Młynarski.
rozwiń zwiń