Prawykonanie opery po ponad 200 latach

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 16:58
Filharmonia Kaliska dokonała współczesnego prawykonania opery Karola Kurpińskiego "Aleksander i Apelles". Ta opera przez muzykologów i znawców twórczości Kurpińskiego była uważana za zaginioną.
Audio
  • Prawykonanie opery Karola Kurpińskiego po 200 latach (Muzyczna Jedynka)
Adam Klocek
Adam KlocekFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

To była jedna z pierwszych oper, jaką skomponował autor m.in. "Warszawianki 1830". Napisał ją w 1815 roku.

- Nie co dzień mamy możliwość wykonania i posłuchania po ponad 200 latach opery, której nikt ze współczesnych nie słyszał wcześniej - mówi Adam Klocek, dyrygent. Zwraca uwagę, że to fascynujące wyzwanie, bo muzycy patrzą na nuty i melodię, której nigdy nie słyszeli. - Możemy z tym materiałem zrobić wiele, albo go zepsuć, albo pokazać publiczności w najlepszym świetle - wyjaśnia.

Podkreśla, że z takimi utworami wiąże się niebezpieczeństwo, że muzyka nie była najlepsza i dlatego nikt przez lata nie chciał jej grać. Na szczęście wszyscy specjaliści byli zaskoczeni poziomem dzieła młodego Kurpińskiego i jego świeżością. Operę odnalazł Wojciech Czemplik, poszukiwacz polskich muzykaliów i szef festiwalu na świętej górze w Gostyniu. Dzieło zostało nagrane na płytę life, bez cięć i obróbki.

Jak odnaleziono operę Aleksander i Apelles? Kto dokonał skrótu libretta? Gdzie można kupić płytę z nagraniem opery? Posłuchaj całej rozmowy, podczas której można usłyszeć uwerturę do opery.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Adam Klocek (dyrygent orkiestry symfonicznej Filharmonii Kaliskiej)

Data emisji: 21.05.2018

Godzina emisji: 14.15

ag/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Szarlatan" na inaugurację POR. "To praca z biciem serca"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 13:45
- To wspaniały utwór, nad którym pracowało wielu literatów. Gdy poproszono mnie o dokonanie jego skrótu, podszedłem do tego zadania z wielkim lękiem – powiedział Janusz Kukuła, mówiąc o wyborze tekstów do opery Karola Kurpińskiego, która zainaugurowała sezon 2017/2018 Polskiej Orkiestry Radiowej. 
rozwiń zwiń