X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prawykonanie opery po ponad 200 latach

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 16:58
Filharmonia Kaliska dokonała współczesnego prawykonania opery Karola Kurpińskiego "Aleksander i Apelles". Ta opera przez muzykologów i znawców twórczości Kurpińskiego była uważana za zaginioną.
Audio
  • Prawykonanie opery Karola Kurpińskiego po 200 latach (Muzyczna Jedynka)
Adam Klocek
Adam KlocekFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

To była jedna z pierwszych oper, jaką skomponował autor m.in. "Warszawianki 1830". Napisał ją w 1815 roku.

- Nie co dzień mamy możliwość wykonania i posłuchania po ponad 200 latach opery, której nikt ze współczesnych nie słyszał wcześniej - mówi Adam Klocek, dyrygent. Zwraca uwagę, że to fascynujące wyzwanie, bo muzycy patrzą na nuty i melodię, której nigdy nie słyszeli. - Możemy z tym materiałem zrobić wiele, albo go zepsuć, albo pokazać publiczności w najlepszym świetle - wyjaśnia.

Podkreśla, że z takimi utworami wiąże się niebezpieczeństwo, że muzyka nie była najlepsza i dlatego nikt przez lata nie chciał jej grać. Na szczęście wszyscy specjaliści byli zaskoczeni poziomem dzieła młodego Kurpińskiego i jego świeżością. Operę odnalazł Wojciech Czemplik, poszukiwacz polskich muzykaliów i szef festiwalu na świętej górze w Gostyniu. Dzieło zostało nagrane na płytę life, bez cięć i obróbki.

Jak odnaleziono operę Aleksander i Apelles? Kto dokonał skrótu libretta? Gdzie można kupić płytę z nagraniem opery? Posłuchaj całej rozmowy, podczas której można usłyszeć uwerturę do opery.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Adam Klocek (dyrygent orkiestry symfonicznej Filharmonii Kaliskiej)

Data emisji: 21.05.2018

Godzina emisji: 14.15

ag/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Szarlatan" na inaugurację POR. "To praca z biciem serca"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 13:45
- To wspaniały utwór, nad którym pracowało wielu literatów. Gdy poproszono mnie o dokonanie jego skrótu, podszedłem do tego zadania z wielkim lękiem – powiedział Janusz Kukuła, mówiąc o wyborze tekstów do opery Karola Kurpińskiego, która zainaugurowała sezon 2017/2018 Polskiej Orkiestry Radiowej. 
rozwiń zwiń