Folklor w modzie. Debiutancka płyta zespołu Tulia

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 15:45
Zespół Tulia szturmem wdał się na estradę i zaledwie po kilku miesiącach działalności wydał pierwszą płytę. Folklor i wyjątkowy rodzaj śpiewu szybko znalazły swoich wielbicieli.
Audio
  • Zespół Tulia wydał debiutancką płytę (Muzyczna Jedynka)
Okładka płyty Tulia
Okładka płyty "Tulia"Foto: mat. prasowe

Krótka historia zespołu rozpoczęła się w październiku 2017 roku, kiedy zespół Depeche Mode opublikował na swoim oficjalnym fanpage’u zaskakującą folkową wersję jednego ze swoich największych przebojów "Enjoy the silence". Cover wykonały cztery niezwykle uzdolnione dziewczyny ze Szczecina: Tulia Biczak, Joanna Sinkiewicz, Dominika Siepka i Patrycja Nowicka. Internauci nalegali, by grupa nagrała kolejne utwory w unikatowej stylistyce. Tak powstał zespół Tulia.

Wokalistki są wykształcone muzycznie i mają doświadczenie w śpiewaniu. Uprawiają śpiewokrzyk inaczej nazywany śpiewem białym. W tej technice przenikliwość głosu i jego donośność przeważają nad czystością wydobywanych dźwięków. To wynika z użytkowej funkcji tego typu wokalistyki, która kiedyś była częścią ludowej obrzędowości - często musiała sprawdzać się na otwartych przestrzeniach.

Dziewczyny przekonywały w audycji, że tę technikę śpiewu poznały przede wszystkim dzięki osłuchaniu. - Można powiedzieć, że żadna z nas się tego nie uczyła, bo w zespole pieśni i tańca, do którego uczęszczałyśmy nie było takich lekcji. To jest kwestia osłuchiwania się z melodiami ludowymi i naśladownictwa we własnym zakresie. Dopiero kilka lat później, gdy zainteresowałyśmy się bardziej muzyką ludową miałyśmy okazję uczestniczyć w różnych warsztatach i współpracować z cenionymi muzykami ludowymi - mówiły w audycji uczestniczki zespołu, które dotarły do studia w niepełnym składzie.   

Na płytę składają się głównie niezwykle oryginalne wersje utworów tak znakomitych artystów jak m.in.: Obywatel GC, Wilki, O.N.A, Seweryn Krajewski, Stan Borys czy Dawid Podsiadło. Na płycie znajdują się także dwie autorskie kompozycje. Jedną z nich "Jeszcze Cię nie ma" zaprezentują podczas 55. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w konkursie Premiery 9 czerwca.

Patronat nad płytą objął Program I Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Anna Will

Goście: Tulia Biczak, Joanna Sinkiewicz i Patrycja Nowicka (zespół Tulia)

Data emisji: 25.05.2018

Godzina emisji: 13.18

abi/ag

Czytaj także

Agnieszka Adamczewska nigdy się nie poddaje

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 16:01
Wyraz temu dała na singlu "Na wszystko przyjdzie czas", który jest jej debiutanckim utworem. Piosenkarka pierwsze muzyczne kroki stawiała już jako nastoletnia dziewczyna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artysta w definicji Stinga i Shaggy'ego

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 16:01
Zapraszamy do wysłuchania drugiej części rozmowy Anny Will ze Stingiem i Shaggym, nagranej tuż przed ich koncertem w studiu im. Witolda Lutosławskiego.  
rozwiń zwiń