X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piosenki Alibabek w klimacie reggae

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 15:49
Wpływów muzyki jamajskiej na polską nie trzeba daleko szukać. Jej historię postanowił prześledzić Janusz Kusz, animator polskiej sceny reggae i ska. Owocem tych poszukiwań jest projekt "Tribute to Alibabki", ukazujący wkład legendarnego zespołu żeńskiego Alibabki w propagowanie muzyki reggae w Polsce.
Audio
  • Rozmowa o reggae w polskiej muzyce rozrywkowej (Muzyczna Jedynka)

Zespół zadebiutował na polskiej scenie muzycznej w latach 60. Od wydania prekursorskiej płyty wokalistek, pt. "W rytmach Jamaica Ska” minęły 53 lata. Trzy lata temu Alibabki wystąpiły podczas Ostróda Reggae Festival i pojawiły się na koncercie "Tribute to Alibabki".

- Wszystko zaczęło się od szperania w archiwaliach. W moje ręce trafiła historia, związana z pierwszym singlem zespołu "Alibabki". Jest ona początkiem nurtu reggae w polskiej muzyce i uznałem, że trzeba ją dokończyć - mówi Janusz Kusz.

Jak przekonuje, nurt muzyki jamajskiej kształtował się na polskiej scenie równolegle. - To muzyka niezależna, wyrastająca z punk rocka. Po ten gatunek muzyczny sięgali również jazzmani, ale także zespoły, których kariera rozwijała się w latach 80. To chociażby utwór "Mr.No One" zespołu Vox czy "Nie ma jak szpan" zespołu Kombi - dodaje.

Projekt nie byłby możliwy, gdyby nie spotkanie z wokalistkami zespołu Alibabki. - Zaprzyjaźniliśmy się. Alibabki nam zaufały. Dały się nawet namówić na dwa występy. To był ich powrót na scenę po długiej przerwie. Po 50 latach wokalistki zgodziły się nagrać te piosenki jeszcze raz - wspomina Janusz Kusz.

Na płycie znajdą się utwory Alibabek w wersji instrumentalnej utrzymane w konwencji reggae i ska. Krążek ma być hołdem dla zespołu.

W nagraniu audycji również rozmowa z Mirosławem Dzięciołowskim, który odwiedził Jamajkę, by rozpocząć współpracę z takimi polskim muzykami jak Kamil Bednarek czy zespołem Rastasize.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Maria Szabłowska

Gość: Janusz Kusz (animtor polskiej sceny reagge i ska), Mirosław Dzięciołowski (dj, promotor, dziennikarz muzyczny)

Data emisji: 26.06.2018

Godzina emisji: 13.15

kb/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Kowalczyk i jego przebój na cztery waltornie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 16:54
Muzycy z Mazo Horn Quartet grają na waltorniach. To blaszany instrument dęty, pochodna rogu myśliwskiego. Kiedyś waltornie służyły głównie do ogłaszania ważnych wydarzeń. Na inny sposób ich wykorzystania wpadł Paweł Kowalczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Startuje festiwal w Opolu. Jedynka jest już na miejscu

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 16:00
Dziś (8 czerwca) zaczyna się Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. "Muzyczna Jedynka" nadawała z plenerowego studia w Opolu, a przed naszymi mikrofonami pojawili się artyści, których usłyszycie podczas festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sentymentalna podróż do początków festiwalu w Opolu

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 14:00
W Opolu trwa 55. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, a w "Czasie pogody" przybliżaliśmy historię festiwalu i łączyliśmy się z naszymi wysłanniczkami – Marią Szabłowską i Anną Will.
rozwiń zwiń