Sławomir Zygmunt i jego poetyckie inspiracje muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 15:54
Kompozytor i muzyk inspiruje się twórczością poetów. Szczególną symaptią darzy poezję Edwarda Stachury. Na podstawie jego wierszy powstała płyta "Dokąd idziesz, do wierszy". O najnowszym singlu z krążka Sławomir Zygmunt opowiedział w Muzycznej Jedynce.
Audio
  • Rozmowa z kompozytorem Sławomirem Zygmuntem (Muzyczna Jedynka)

- Stachura jest dla mnie ważnym poetą. Ja zetknąlem się z jego twórczością w szkole średniej. To nie były piosenki, a opowiadania. Krótkie opowieści o człowieku, który wędrował po Polsce z gitarą. Czasami brakowało mu chleba, innym razem miał co jeść. Tak mi się spodobały, że przyszedł czas na inne utwory Edwarda Stachury. Sięgnąłem do tych tekstów i postanowiłem stworzyć do nich muzykę - mówi Sławomir Zygmunt.

Edward Stachura tworzył z pogranicza prozy poetyckiej, refleksyjnej i narracyjnej. Sięgał do stylu ballady i gawędy oraz bezpośredniej wypowiedzi odautorskiej. Dziś jego utwory są wykonywane przez takich artystów jak Jacek Wojciechowski, Anna Chodakowska, zespół Hey czy Stare Dobre Małżeństwo.

Sławomir Zygmunt przyznaje, że we wszystkich tekstach Stachury króluje afirmacja wolności. - On nie wchodził w politykę. Pisał o wolności i wędrowaniu. To była ta wolność. Czasem opisywał, że spał w stogu siana, każdego dnia był gdzieś indziej. W swoim chlebaku nosił dziennik z podróży, w którym opisywał każdy dzień życia - mówi.

Edward Stachura przez pewien okres swojego życia mieszkał w Aleksandrowie Kujawskim w domu, w którym teraz znajduje się muzeum, poświęcone artyście. W mieście tym już 18 sierpnia odbędzie się specjalny koncert, poświęcony twórczości Edwarda Stachury.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy w nagraniu dźwięku.

***

Tytuł audycji:  Muzyczna Jedynka

Rozmawiał: Zbigniew Krajewski

Gość: Sławomir Zygmunt (kompozytor, instrumentalista, wokalista)

Data emisji: 16.07.2018

Godzina emisji: 14.15

kb

Czytaj także

Anita Lipnicka: Cohen jest moim guru

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 14:42
- Leonard Cohen jest mistrzem słowa, pięknej melodii, trudno jest to zdefiniować. Jest moim guru i przewodnikiem po świecie muzycznym - mówi w "Muzycznej Jedynce" Anita Lipnicka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ms.Obsession i najnowszy singiel "Nie ma mnie"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 14:55
Piosenka "Nie ma mnie" to kolejny utwór, promujący płytę "Manekin" zespołu Ms.Obsession. Krążek wydany został przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Wokalistką zespołu jest pochodząca z Chełma Aleksandra Warchoł. Album utzymany w klimacie elektronicznych brzmień, kontrastuje z rapem i baśniowym klimatem muzycznym. Czy nowy utwór z płyty przypadnie fanom zespołu do gustu?
rozwiń zwiń